Co czwarty Polak (26%) deklaruje korzystanie z pomocy finansowej państwa, a 40% badanych jest zdania, że trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc państwa jak tylko się da – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Ze wsparcia finansowego z budżetu państwa stosunkowo częściej korzystają osoby mieszkające na wsi (32%) lub w miastach do 100 tys. mieszkańców (28%), a najrzadziej – w dużych miastach liczących od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców (15%)

Pobieranie zasiłków najczęściej deklarują osoby z wykształceniem podstawowym (32%), następnie – po równo – z wykształceniem zawodowym i średnim (26%), a najmniej z wykształceniem wyższym (18%).

Co ciekawe, przekonanie, że trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc państwa jak tylko się da, jest najbardziej rozpowszechnione wśród mieszkańców wielkich miast powyżej 500 tys. mieszkańców (48%) oraz wsi (45%), a najmniej wśród osób mieszkających w miastach do 100 tys. mieszkańców (34%).

Ponadto, z badania wynika, że zdaniem ponad połowy dorosłych Polaków (55%) osoby korzystające z opieki społecznej to osoby zaradne, które potrafią wykorzystać okazję, by otrzymywać pieniądze i się przy tym nie napracować. Najwięcej takich osób jest wśród sympatyków Kukiz’15 (67%), a najmniej wśród zwolenników Platformy Obywatelskiej (44%).

Na pytanie sformułowane w odmienny sposób – o to, czy osoby korzystające z opieki społecznej to lenie, którym nie chce się pracować, 45% badanych odpowiedziało twierdząco. Najwięcej takich osób było wśród zwolenników Nowoczesnej (52%), a najmniej wśród zwolenników PiS (30%).

„W sytuacji, gdy tak wielu badanych uważa wykorzystywanie opieki społecznej i pomocy państwa za objaw zaradności i zgadza się ze stwierdzeniem, że należy to robić, niezwykle trudno będzie w dłuższej perspektywie rozwijać polską gospodarkę opartą na etosie pracy i przedsiębiorczości Polaków. Władza powinna tworzyć system, który promuje aktywność zawodową, a nie osobistą bierność i życie na garnuszku państwa” – mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl