GE Power Services ogłosiło utworzenie nowej platformy Fleet360, pozwalającej na wykorzystanie zwiększonych możliwości serwisowania sprzętu energetycznego, dostarczanego zarówno przez GE, jak i pochodzącego od innych dostawców, skierowaną do użytkowników urządzeń w obszarze energetyki zawodowej i przemysłowej. Platforma Fleet360 powstała dokładnie rok po przejęciu części Alstom Power, związanej z wytwarzaniem energii elektrycznej i świadczeniem usług serwisowych.

„Fleet360 to platforma GE oferująca rozbudowane możliwości kompleksowych rozwiązań serwisowych dla urządzeń energetycznych niezależnie od faktu, czy komponenty zostały pierwotnie dostarczone przez GE, czy przez innego producenta”, powiedział Paul McElhinney, Prezes i Dyrektor Generalny GE Power Services. „Przez ostatni rok Power Services pracowało nad integracją doświadczeń Alstom z ofertą GE, umożliwiając przygotowywanie dedykowanych rozwiązań dostosowanych do potrzeb klienta w celu osiągnięcia jak najwyższej wydajności oraz efektywności zainstalowanej floty. Możliwości tych usług okażą się kluczowe teraz jak i w najbliższych latach. Zapotrzebowanie na energię elektryczną w różnych regionach świata jest zmienne, ale szacuje się, że w ciągu kolejnych 20-25 lat wzrośnie o 50%. Spowoduje to, że najważniejsze dla elektrowni stanie się utrzymanie w eksploatacji zainstalowanych urządzeń na optymalnym poziomie sprawności.”

Fleet360 to platforma oferująca usługi, modernizacje, naprawy, części zamienne, umowy wieloletnie, wsparcie eksploatacji, konserwację i utrzymanie serwisowanych urządzeń, a także zaawansowane rozwiązania cyfrowe, zarówno dla urządzeń dostarczanych przez GE, jak również pochodzących od innych producentów. Dzięki kompleksowym rozwiązaniom serwisowym opracowanym dla szerokiej gamy urządzeń energetycznych, GE oferuje usługi serwisowe w ponad 90 obszarach, m.in.: turbin gazowych i parowych, generatorów, kotłów oraz innych urządzeń zainstalowanych w elektrowni, zapewniając użytkownikom poprawę wskaźników eksploatacyjnych w obszarze już istniejącej infrastruktury energetycznej.

Portfolio usług Fleet360 zbudowano w ciągu ostatniego roku dzięki integracji doświadczeń GE i Alstom. Pierwszym przykładem połączenia technologii GE i Alstom Power w zakresie turbin parowych jest wprowadzenie przez GE na rynek nowego rozwiązania modernizacyjnego mającego na celu podniesienie sprawności układu przepływowego turbin parowych typu D-10 i D-11, zainstalowanych w Europie i innych regionach o częstotliwości sieci 50Hz, po ich wcześniejszym wprowadzeniu w krajach z częstotliwością sieci 60Hz. Proponowane rozwiązanie ESP umożliwi użytkownikom elektrowni podniesienie sprawności jak i mocy w już istniejących elektrowniach gazowych pracujących w tzw. cyklu mieszanym.

Dziś firma świętuje kolejny sukces w zakresie rozwoju nowoczesnych i zaawansowanych metod produkcji, będący wynikiem wspólnego zaangażowania GE i Alstom w rozwój technologii w obszarze „wytwarzania przyrostowego”: instalację największej na świecie części wydrukowanej w technologii 3D zainstalowanej w turbinie gazowej GT13E2 w elektrowni Vattenfall Heizkraftwerk Berlin-Mitte w Niemczech. Wydrukowany, w Birr w Szwajcarii, komponent 3D 1 strefy komory spalania, waży 4,5 kg i jest wielkości laptopa.

Dla spełnienia wymagań związanych z cyklem realizacji eksploatacji projektów w obszarze rozwiązań Fleet360, GE posiada obecnie globalną sieć ponad 50 warsztatów, których strategiczne rozmieszczenie ma umożliwiać niezwłoczną reakcję, świadczenie usług dostosowanych do potrzeb klienta, skracając tym samym czasy przestoju serwisowanych urządzeń.

Szeroki wachlarz rozwiązań serwisowych GE oferowany użytkownikom urządzeń energetycznych znalazł, na przestrzeni ostatniego roku, swoje odzwierciedlenie w szeregu nowo podpisanych zamówień oraz umów długoterminowych w Europie, na przykład:

  • W Polsce – GE Power Services zmodernizuje jeden z trzech turbozespołów parowych zainstalowanych w Elektrociepłowni Poznań należącej do Veolia Energia Poznań ZEC S.A. Turbiny o łącznej mocy 275 MW wyprodukowane zostały przez Zamech (dzisiaj GE) i stanowią cześć miejskiej sieci ciepłowniczej w Poznaniu. Projekt jest dowodem na to, że GE dysponuje rozwiązaniami, które pomogą wesprzeć polskie elektrownie węglowe w utrzymaniu znaczącej roli, jaką w perspektywie długoterminowej będą odgrywać w europejskim miksie energetycznym.
  • W Niemczech, firma Vattenfall Europe Wärme AG wybrała GE do przeprowadzenia remontu generalnego oraz wydłużenia żywotności dwóch turbin parowych firmy Siemens, o mocy 130MW, w elektrociepłowni węglowej Wedel w Hamburgu. Również w Niemczech GE podpisało swoją pierwszą umowę na serwisowanie dwóch turbin gazowych firmy Siemens, zainstalowanych w największej papierni w kraju.
  • W Republice Czeskiej, GE ostatnio zakończyło projekt zaawansowanej modernizacji kotłów w elektrowniach węglowych Počerady, a. s. oraz Mělník I, należących do grupy CEZ, mający na celu zmniejszenie emisji tlenku azotu o 60% i umożliwienie im dostaw energii oraz ciepła do gospodarstw domowych i zakładów przemysłowych zgodnie z normami emisji obowiązującymi w Unii Europejskiej (UE).

 

GE