Zdolność kredytowa rodziny 2+1 drastycznie spada. Oferowana przez banki kwota na zakup mieszkania przez singla jest niższa średnio o 17%, rodziny 2+1 o 27%, a rodziny 2+2 o 23%. W ujęciu indywidualnym, w niektórych bankach zdolność kredytowa dla ww. przykładów spadła nawet 42%!
Już koronawirus przyniósł ogromne zmiany na rynku kredytów hipotecznych. Obecnie Nowy Ład, galopująca inflacja czy rosnące stopy procentowe sprawiły, że kredyt hipoteczny staje się produktem luksusowym. W dużych miastach możemy wprawdzie zaobserwować rosnące pensje, co jednak nie znaczy, że możemy za nie kupić więcej. Dwucyfrowa inflacja zjada podwyżki i nie zasypuje rosnącej różnicy na racie kredytowej. Do tego ceny mieszkań ciągle rosną, bo drożeją koszty materiałów budowlanych. Dla wielu osób oznacza to mocną korektę marzeń o wielkości metrażu własnego M, a nawet brak możliwości zakupu mieszkania.
Zdolność kredytowa – nowe wytyczne
Od 1 kwietnia banki były zobowiązane do przyjęcia najnowszej rekomendacji KNF. Nakazuje ona wdrożenie bufora służącego do obliczania maksymalnie dostępnej kwoty kredytu: 5 pkt proc ponad obecny WIBOR. Wprowadzono też konieczność uwzględniania, przy liczeniu zdolności kredytowej, wzrostu kosztów utrzymania i zablokowania wskaźnika DStI (relacja kosztu rat do dochodu kredytobiorcy) do maksymalnie 40-50%. Na tej podstawie Notus Finanse opracował autorski raport oparty na analizie ponad 100 ofert kredytów hipotecznych w największych bankach w Polsce.
Przyjęto następujące założenia: raty równe, zakup lokalu na rynku wtórnym. Symulacje wykonane dla ofert promocyjnych z LTV (relacja wartości pozostającego do spłaty kredytu do wartości nieruchomości) 80%. Ponadto okres kredytowania 360 miesięcy, oprocentowanie zmienne.
Wycenę przygotowano dla:
- Singiel – umowa o pracę na czas nieokreślony, dochód 7 tys. brutto, brak zobowiązań;
- Rodzina 2+1 – umowy o pracę na czas nieokreślony, łączny dochód 10 tys. brutto, brak zobowiązań;
- Rodzina 2+2 – umowy o pracę na czas nieokreślony, łączny dochód 15 tys. brutto, brak zobowiązań.
W zależności od banku zdolność kredytowa dla singla obniżyła się od 6% do 38% (śr. -17%). Rodzina 2+1 ma od 14% do 42% (śr. -27%) mniejszy budżet na zakup mieszkania. Zaś w przypadku rodziny 2+2 spadek od 16% do nawet 38% (-23%).
Niepewna sytuacja makroekonomiczna wywołała w marcu prawdziwy boom na kredyty hipoteczne. Kredytobiorcy starają się zdobyć finansowanie jeszcze przed kolejnymi podwyżkami, których niewątpliwie możemy się spodziewać. W marcu liczba osób wnioskujących o przyznanie kredytu na zakup nieruchomości było o 75,7% więcej niż w lutym tego roku. Jednak w ujęciu rok do roku wyraźnie widzimy, że spadła ogólna liczba już przydzielonych kredytów. Według raportu BIK, w lutym br. w porównaniu z lutym 2021 r. wystąpił duży spadek liczby – o 24,3% oraz wartości – o 14,4% udzielonych kredytów hipotecznych.
Źródło: Notus Finanse