Jeśli etatowiec czy stypendysta chce, aby to płatnik składek wyręczył go w sporządzeniu rocznego rozliczenia podatkowego, musi dostarczyć płatnikowi PIT-12. Oczywiście wcześniej trzeba się upewnić, że przysługuje mu taki przywilej, a nie należy się on m.in. tym, którzy w 2015 r. zmieniali pracę. Termin przyjmowania druków PIT-12 mija w sobotę 9 stycznia br.
Generalnie każdy podatnik podatku dochodowego do końca kwietnia każdego roku rozliczyć się z fiskusem z dochodów osiągniętych w roku poprzednim i generalnie musi zrobić to samodzielnie. Może oczywiście korzystać z pomocy broszur informacyjnych ministerstwa, urzędników na specjalnych dyżurach czy z pomocy księgowych. Niektórzy podatnicy może przenieść obowiązek sporządzenia rocznego PIT-a na płatnika.
Do tego służy formularz PIT-12, inaczej oświadczenie czy wniosek podatnika o rozliczenie jego dochodów przez płatnika. Wówczas płatnik jest obowiązany do sporządzenia rocznego PIT-40 w imieniu podatnika oraz do przekazania go podatnikowi oraz fiskusowi do końca lutego.
Dla kogo formularz PIT-12
Prawo do skorzystania z powyższego rozwiązania mają m.in. osoby uzyskujące przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego oraz pracy nakładczej, członkowie spółdzielni, osoby otrzymujące emerytury i renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika, np. banku, osoby otrzymujące stypendium (np. z uczelni), osoby otrzymujące świadczenia z Funduszu Pracy, tymczasowo aresztowani lub skazani oraz osoby otrzymujące świadczenia integracyjne, np. na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym (art. 37 ust. 1 ustawy o PIT).
Warto mieć na uwadze, że PIT-12 nie mogą złożyć ci, którzy w 2015 r. zmieniali miejsca pracy czy łączyli zatrudnienie u kilku różnych pracodawców. W deklaracji PIT-12 podatnik oświadcza, że w poprzednim roku uzyskiwał dochody wyłącznie u jednego pracodawcy, że nie skorzysta z dostępnych ulg podatkowych oraz ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy z dzieckiem (jako samotnie wychowujący dziecko).
Równocześnie to podatnik składający PIT-12, a nie płatnik, ponosi odpowiedzialność za poprawność np. deklarowanych przez siebie poniesionych zeszłorocznych kosztów uzyskania przychodów oraz za spełnienie warunków uprawniających do „przerzucenia” obowiązku rocznego rozliczenia na płatnika. Zatem otrzymujący PIT-12 pracodawca nie musi sprawdzać dokonanych w nim przez pracownika obliczeń i tym bardziej nie musi dochodzić, czy pracownik spełnia warunki do tego, aby mógł złożyć PIT-12. Weryfikacja zgodności danych zawartych w PIT-12 to działka organu podatkowego. |
Termin na złożenie oświadczenia
Aby zatem to np. pracodawca rozliczył roczne dochody etatowca za niego, etatowiec musi wypełnić i dostarczyć PIT-12 do swojego szefa do 9 stycznia 2016 r. Zgodnie bowiem z art. 37 ustawy o PIT, deklarację PIT-12 składa się do 10-tego stycznia następnego roku podatkowego, a w tym roku 10-ty wypada w niedzielę.