Pakiet VAT e-commerce – objaśnienia podatkowe. Nowe regulacje oznaczają istotne zmiany zasad opodatkowania VAT dla polskich przedsiębiorców działających w branży e-handlu, dokonujących transgranicznych dostaw towarów i świadczących transgraniczne usługi unijnym konsumentom (transakcje B2C). Rozwiązania obowiązują od 1 lipca br. Ich celem jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego, w tym importu tzw. małych przesyłek do UE, przy jednoczesnym uproszczeniu rozliczeń VAT.
- Ministerstwo Finansów przygotowało praktyczny przewodnik po głównych rozwiązaniach pakietu VAT e-commerce.
- To aż 66 praktycznych przykładów jak działa pakiet.
- Na prośbę przedsiębiorców objaśnienia odnoszą się szerzej do kwestii fakturowania i obowiązków ewidencyjnych.
- Objaśnienia podatkowe będą miały moc wiążącą dla administracji skarbowej.
Nowe przepisy uniemożliwią napływ do krajów UE paczek bez VAT. Ponadto uproszczą formalności związane zwłaszcza z handlem w Internecie w Unii Europejskiej. Przykładowo polskim sklepom internetowym, które dzięki nowym procedurom nie będą musiały już oddzielnie rejestrować się na potrzeby VAT w każdym kraju UE, do którego wysyłają przesyłki. Nie będą musiały się tam rozliczać i nie będą tracić czasu na zapoznanie się z funkcjonującymi tam procedurami.
W objaśnieniach podatkowych przeanalizowano poszczególne najważniejsze rozwiązania pakietu tj.:
- Wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość WSTO (definicję, miejsce dostawy, dokumentację potwierdzającą dostarczenie towarów do nabywcy, fakturowanie, obowiązki ewidencyjne),
- Sprzedaż na odległość towarów importowanych SOTI (definicję, miejsce dostawy, fakturowanie, obowiązki ewidencyjne),
- Rolę operatorów interfejsów elektronicznych (platform),
- Procedury szczególne tzw. One Stop Shop – OSS (procedura unijna i nieunijna),
- Procedurę szczególną tzw. Import One Stop Shop – IOSS (procedura importu),
- Uproszczoną procedurę w zakresie deklarowania i odroczenia płatności podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro (tzw. „USZ”).
Zmiany w VAT związane z wdrożeniem pakietu e-commerce wprowadzają wiele nowych instytucji i sposobów rozliczania VAT w handlu międzynarodowym w relacjach B2C. Przedsiębiorcy sygnalizowali potrzebę opracowania przewodnika po tych zmianach. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Ministerstwo Finansów opracowało objaśnienia podatkowe, zawierające liczne przykłady praktyczne.
Przejdź do objaśnień podatkowych.
Źródło: gov.pl