UOKiK kontra influencerzy: urząd postawił kolejne zarzuty w związku z nieprawidłowym oznaczaniem treści reklamowych w mediach społecznościowych.
Filip Chajzer, Dorota Rabczewska oraz Małgorzata Rozenek-Majdan źle oznaczają reklamy na Instagramie. Jak stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, promują produkty różnych reklamodawców, za co otrzymują wynagrodzenie. Nie oznaczają oni jednak treści sponsorowanych w sposób „jednoznaczny, czytelny i zrozumiały”.
Jak się nie robi
W swoich publikacjach Chajzer nie ujawnia charakteru treści sponsorowanych. Dzieje się tak także wtedy, kiedy reklamodawcy zamieszczają u siebie identyczne wpisy z jego wizerunkiem. Wysiłki w oznaczeniu przez niego reklamy kończą się na wskazaniu marki. Nie używa on ani funkcji dostępnych na platformie, ani nie dodaje odpowiednich adnotacji w opisie lub bezpośrednio na zdjęciu czy wideo.
Piosenkarka Dorota Rabczewska także zbyt często nie ujawnia w swoich publikacjach ich sponsorowanego charakter. Jak ustalono, zdarza się jej nawet do swoich postów dopisać hashtag #reklama dopiero po kilku dniach od publikacji.
Dokonanie takiej edycji wpisu po fakcie, ze względu na naturę platformy uniemożliwia konsumentom zrozumienie, że był to rezultat płatnej współpracy.
Małgorzata Rozenek-Majdan na podstawie umów z różnymi producentami publikuje reklamy ich produktów w postaci postów oraz relacji. Poprzestaje ona jednak jedynie na wskazaniu marki produktów. W niektórych przypadkach zamieszcza ledwo widoczny hashtag #współpraca, który i tak nie wskazuje w sposób jednoznaczny na komercyjny charakter jej działań.
Obowiązki influencera, czyli przedsiębiorcy
Ważne, aby komercyjny charakter publikacji był dla konsumentów wyrażony. Należy używać rekomendowanych określeń jak #reklama, [materiał sponsorowany]. Takie znaczenie powinno być widoczne: zarówno pod względem miejsca, jak i czytelności.
Oznaczenia wskazujące na płatną współpracę powinny znaleźć się przy lub na materiałach reklamowych w momencie publikacji, kiedy generowany jest jej największy zasięg.
Treści będące rezultatem współpracy mają informować zarówno o reklamowej marce, jak i komercyjnym charakterze treści.
Zaleca się, aby umieszczać je dwupoziomowo – poprzez funkcjonalność platformy oraz we własnym zakresie.
Źródło: UOKiK