Czy branża fitness dostanie odszkodowania za straty z powodu lockdownu? Polska Federacja Fitness chce odszkodowań dla branży za straty z powodu przymusowego zamknięcia obiektów sportowych. Pozew przeciwko Skarbowi Państwa ma być odpowiedzią branży fitness na restrykcje i ich poważne konsekwencje finansowe.
Zrzeszona w Pracodawcach RP Polska Federacja Fitness (PFF) powołuje się na opinię prawną. W myśl rozporządzenia Rady Ministrów dotyczące obostrzeń w prowadzeniu działalności gospodarczej najprawdopodobniej są niezgodne z Konstytucją.
PFF wzywając do przyłączenia się do pozwu zaznacza, że jedynie zorganizowane i skoordynowane działania mogą przynieść pożądane skutki.
Branża fitness walczy o przetrwanie
Federacja otrzymała już opinię prawną, która ma stać się podstawą dalszych działań. Z wniosków opinii wynika, że rząd wydając rozporządzenia w sprawie COVID-19 oraz rozporządzenia w sprawie stanu zagrożenia epidemicznego i w sprawie stanu epidemii przekroczył granice udzielonych im upoważnień ustawowych. Zdaniem prawników „drogą wydanych rozporządzeń Rada Ministrów oraz Minister Zdrowia podejmują działania, które noszą cechy faktycznego, ekonomicznego wywłaszczenia, które zgodnie z Konstytucją RP może odbywać się tylko za słusznym odszkodowaniem”.
Polska Federacja Fitness dokładnych informacji udziela na swojej stronie internetowej.
Źródło: Pracodawcy RP
Przeczytaj także: Które branże będą zatrudniać w 2021 roku?
Które branże będą zatrudniać w 2021 roku? Branże medyczna i farmaceutyczna, FMCG, e-commerce, usługi kurierskie i programistyczne oraz analityka biznesowa – to sektory, które zdecydowanie zyskały na znaczeniu w mijającym roku. Jak oceniają eksperci, mocno straciło natomiast lotnictwo i motoryzacja. Jaki to będzie miało wpływ na zatrudnienie specjalistów w 2021 roku? Oto najnowsze prognozy.
Mimo że pandemia spowodowała straty liczone globalnie w setkach miliardów euro, a niektóre sektory zostały dosłownie sparaliżowane. Jednak są również i takie branże, które ekonomicznie na tym zyskały. To tam, gdzie produkcja nie tylko nie została wstrzymana, ale wręcz przyspieszyła. Pojawił się zwiększony popyt na inżynierów odpowiedzialnych za projektowanie, procesy technologiczne i biznesowe.
Paradoksalnie w tym samym czasie lockdown spowodował, że wielu wykwalifikowanych specjalistów praktycznie z dnia na dzień zostało bez pracy. Według raportu Oferteo w samej branży budowlanej w pierwszym półroczu 2020 r. aż 64% firm poniosło straty finansowe. Lepiej nie jest w motoryzacji. Z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz KPMG wynika, że w pierwszym półroczu w stosunku do tego samego okresu roku 2019 w Polsce sprzedano ponad 201 tys. samochodów mniej (minus 44,1%).