Minimalne wynagrodzenie w wysokości 12 zł za godzinę pracy na umowie zleceniu wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku – uzgodnili partnerzy społeczni w Radzie Dialogu Społecznego. Wprowadzono też inne poprawki do projektu o minimalnym wynagrodzeniu, które uporządkują rynek pracy, ograniczą zjawisko zaniżania płac,  ale jednocześnie dadzą przedsiębiorcom czas i możliwość dostosowania się do tej rewolucyjnej zmiany – uważa Konfederacja Lewiatan.

Pracodawcy i związkowcy uzgodnili wprowadzenie zmian w projekcie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw przygotowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Przede wszystkim przesunięto termin wejścia w życie stawki do 1 stycznia 2017 r. Ponadto z obowiązku tego wyłączono te podmioty, które samodzielnie decydują o miejscu i czasie realizacji zlecenia lub świadczenia usług oraz pobierających wynagrodzenie oparte na systemie prowizyjnym – mówi dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

Z regulacji ustawy wyłączeni zostaną również ci, którzy w ramach prowadzonej działalności świadczą usługi osobiście, ale zatrudniają pracowników lub zleceniobiorców. Uzgodniono także przepisy przejściowe, które pozwolą dostosować umowy w toku, zwłaszcza w systemie zamówień publicznych do wejścia w życie tych zmian.

– Przyjęcie tych uzgodnień pozwoli uporządkować rynek pracy, ograniczyć zjawisko zaniżania wynagrodzeń w celu optymalizacji kosztów pracy, ale jednocześnie da przedsiębiorcom czas i możliwość dostosowania się do tej rewolucyjnej zmiany – dodaje Grzegorz Baczewski.

 

Konfederacja Lewiatan