Stworzenie i wprowadzenie na rynek nowej technologii wymaga sporych nakładów finansowych. W ich zdobyciu pomaga Komisja Europejska, między innymi dzięki programowi SME Instrument (część Horyzontu 2020). Już 61 krajowych innowacji otrzymało z niego prawie 21 milionów euro dofinansowania.
W Fazie 2 SME Instrumentu projekt może dostać grant w wysokości nawet 2,5 miliona euro. Dofinansowanie przyśpiesza proces opracowania i komercjalizacji technologii. Udział w programie SME Instrument przynosi także inne korzyści: coaching, szkolenia, spotkania networkingowe, udział w targach oraz dostęp do międzynarodowych inwestorów. Wszystko to ułatwia wejście na europejski rynek.
Komisja stawia na technologie przełomowe, które rozwiązują konkretne problemy współczesnego świata. Podobnie było w przypadku polskich innowacji, które otrzymały granty z SME Instrumentu.
Nordic riding
Firma Torqway zdobyła dofinansowanie i w pierwszej, i w drugiej fazie programu. Ich projekt Torqway Hybrid to pojazd do ćwiczeń na świeżym powietrzu, które przypominają nordic walking, ale na kołach. Idea pojazdu została oparta na innowacyjnym mechanizmie zamieniającym ruch wahadłowy dźwigni napędzanych siłą ramion w ruch obrotowy kół. Przy podjeździe pod górkę czy na krawężnik możemy skorzystać z elektrycznego wspomagania. Mechanizm Torqway’a został opatentowany w Europie, Azji i Ameryce Północnej.
Torqway Hybrid to idealny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i życiowej niezależności przez osoby dojrzałe. Badania medyczne potwierdzają pozytywny wpływ regularnej aktywności z pomocą tego pojazdu na siłę i wytrzymałość mięśni, koordynację, równowagę ciała, układ oddechowy i krwionośny.
– W ciągu 30 lat liczba osób po 60. roku życia w Europie i w Stanach Zjednoczonych podwoi się. To wielkie wyzwanie dla wszystkich, bo nigdy wcześniej w historii nie było tylu osób starszych. Aby pozostały one aktywnymi uczestnikami życia społecznego, muszą zadbać o swoją kondycję fizyczną i mentalną. Torqway Hybrid to nasza odpowiedź na wyzwania współczesności – mówi Beata Paszke-Sobolewska, prezes firmy Torqway. – Bardzo cieszymy się z dofinansowania w obu fazach programu Horyzont 2020 SME Instrument. To wielkie wyróżnienie i szansa dla nas, aby Torqway odniósł sukces w skali międzynarodowej. Ważne dla nas jest to, że naszym produktem odpowiadamy na realną, palącą potrzebę i że SME Instrument zwraca uwagę także na tak istotne społecznie projekty jak nasz.
Aplikacja wspierająca wczesne wykrywanie autyzmu u dzieci
Play.Care firmy Harimata to pierwsza aplikacja na tablet pomagająca wykrywać autyzm u dzieci w wieku?3–6 lat. Innowacja wykorzystuje najnowsze badania wzorców ruchowych jako wczesnych oznak tego zaburzenia. Aplikacja działa w oparciu o analizę ruchów wykonywanych przez dziecko podczas zabawy – grania w specjalnie zaprojektowane gry edukacyjne na tablecie. Test trwa jedynie 7 minut.
Badania przeprowadzone na grupie ponad 600 dzieci pokazały, że skuteczność aplikacji sięga?93%. Teraz jest w fazie badań klinicznych, na kolejnych testach. Ta technologia ma szansę stać się nowym „złotym standardem” wczesnego wykrywania ryzyka autyzmu i znacznie poprawić sytuację dzieci oraz ich rodzin. W przypadku autyzmu jak najszybsza diagnoza jest wyjątkowo ważna, bo wczesne rozpoczęcie terapii pozwala dziecku zwiększyć szanse na samodzielne życie w przyszłości.
– Droga innowacji medycznych na rynek jest bardzo długa i skomplikowana – opowiada Paweł Jarmołowicz, prezes zarządu w Harimata. – Wymagają one wielu czasochłonnych badań, nie zawsze da się szybko ocenić efekty. Realizowane w ramach projektu SME Instrument badanie kliniczne potwierdzające skuteczność naszej metody jest zwieńczeniem kilku lat pracy nad Play.Care.
Nowe technologie dla małych stacji radiowych
Komisja Europejska doceniła również polską innowację firmy Bcast z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych. DABCAST to pierwsza na świecie platforma do cyfrowej transmisji radiowej w oparciu o usługi w chmurze i dedykowane urządzenia nadawcze. Rozwiązanie jest niedrogie, łatwe w użyciu i perspektywiczne (system można dostosować do innych metod transmisji). DABCAST upraszcza proces transmisji cyfrowej oraz daje wsparcie od produkcji, przez studio nagrań, aż do emisji sygnału. To szczególnie ważne dla małych lub średnich lokalnych nadawców (SMB), którzy nie zdecydowali się jeszcze na digitalizację z powodu wysokich kosztów.
– Wsparcie z programu SME Instrument w obu fazach wiele dla nas znaczy. Pozwoliło nam rozwinąć kompetencje i wzmocniło naszą pozycję jako firmy technologicznej – tłumaczy Maciej Lipiński, członek zarządu ds. technologii i innowacji w Bcast. – Poza kwestiami finansowymi bardzo cenimy sobie całą dodatkową ofertę, taką jak szkolenia biznesowe, które pomogły nam odpowiednio zaplanować komercjalizację DABCAST.
Przełomowe i służące ludziom
Komisja Europejska szuka technologii z najwyższym potencjałem, które mają największą szansę na komercyjny sukces. Warto jednak pamiętać, że sam dobry projekt nie wystarczy.
– Nawet najlepszy pomysł trzeba umieć „sprzedać” – podsumowuje Michał Gzyl, CEO w firmie Zafiro Solutions, pomagającej zdobyć dofinansowanie z SME Instrumentu. – Od lat pracujemy z przedsiębiorcami, którzy starają się o dofinansowanie z Komisji Europejskiej. Widzimy, jak ważny oprócz samej innowacji jest pomysł na firmę, komercjalizację technologii oraz znajomość konkurencji. W programach europejskich liczy się doświadczenie biznesowe, kompletny plan rozwoju produktu i wprowadzenia go na rynek. Jeśli firmy nie są pewne, jak je stworzyć, powinny skorzystać z pomocy doświadczonych w SME Instrumencie doradców biznesowych.
Komisja Europejska daje innowatorom wiele możliwości, które warto poznać i wykorzystać. Start w programie SME Instrument jest wyzwaniem, ale opłaca się je podjąć.