Wśród pracowników branży IT wciąż dominują mężczyźni. Atrakcyjne wynagrodzenia i dodatkowe benefity, którymi kusi branża technologiczna przyciągają coraz więcej zainteresowanych. Niedobory kadrowe sprawiają, że branża jest coraz bardziej otwarta na zatrudnianie kobiet.
O bariery i czynniki sukcesu napotykane przy wejściu do tej branży zapytaliśmy Małgorzatę Gryz i Anitę Kijankę z inicjatywy Strong Women in IT, która od pięciu lat bada trendy po kobiecej stronie technologii i promuje kobiety.
Przejście do IT – czy warto i dlaczego?
Małgosia Gryz: Oczywiście, że warto. Jestem tego przykładem, sama 20 lat temu przeszłam do tej branży. Dostęp do nowoczesnych technologii, ciągłego procesu uczenia się, praca w globalnym środowisku… Przełamywanie stereotypów, iż „IT nie jest dla każdego, a już szczególnie nie dla KAŻDEJ”… To najbardziej dynamiczne środowisko pracy i rozwoju!
Anita Kijanka: Według poprzedniej edycji Raportu Strong Women in IT to właśnie ciągły rozwój jest główną korzyścią pracy w branży. (Uważa tak prawie co czwarta ankietowana.) Wśród innych wymienianych zalet przewijają się: wpływ na kształtowanie rzeczywistości, dynamicznie zmieniające się środowisko i ciągłe wyzwania.
Czy trzeba mieć kierunkowe wykształcenie?
MG: Bez technicznego wykształcenia można nawet dojść na szczyt organizacji, choć należy rozumieć wpływ technologii na biznes oraz społeczności. Żeby zrobić karierę bez technicznego wykształcenia, trzeba znać unikatową wartość, którą wnosisz do firmy, jej pracowników i klientów, trzeba umieć podejmować decyzje w błyskawicznie zmieniającym się środowisku i budować partnerstwo z technicznymi społecznościami.
Jeśli liderka EQ (ang. emotional quotient – inteligencji emocjonalnej) łączy kompetencje z umiejętnością przekładania języka technicznego na język korzyści dla grup wewnątrz i na zewnątrz, ma szansę odnieść sukces.
AK: To jedno z pytań, które najczęściej zadają sobie osoby chcące rozpocząć karierę w informatyce. Według Raportu tylko około 1/10 ankietowanych kobiet posiada wykształcenie technologiczne. Zwykle nasze Strong Women ukończyły studia związane z zarządzaniem, ekonomią, ale także psychologią i kierunkiami humanistycznymi.
Czy istnieją ograniczenia wiekowe?
Stereotypowo kobiety 40+, zwłaszcza chcące zmienić branżę, niestety mogą być wykluczane z procesów rekrutacji na etapie CV. Ja wierzę, że technologia nie liczy wieku. Kobieta 40+ może wnieść do firmy i zespołu wiedzę branżową niezbędną do tworzenia rozwiązań biznesowych, dojrzałość i obycie w świecie wymagających klientów.
Rady dla kobiet 40+, które chcą zmienić branżę na IT
Docieraj do liderek i liderów firm, nie daj się wykluczyć. Pokaż, że Ci zależy, że jesteś gotowa się uczyć, przygotuj ciekawe case-study, opowiedz swoją historię.
Strong Women in IT to międzynarodowa inicjatywa, która kreuje standardy obecności kobiet na wysokich stanowiskach w branży nowych technologii i promuje najlepsze praktyki rynkowe dotyczących funkcjonowania kobiet w biznesie. Anita Kijanka z Come Creations Group jest pomysłodawczynią inicjatywy. Małgorzata Gryz, wcześniej związana z firmami technologicznymi takimi, jak HP, Microsoft czy Lingaro dołączyła do niej w tym roku. Nabór do nowej edycji Strong Women in IT już w kwietniu.
Źródło: Strong Women in IT