Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej bezrobocie w październiku 2022 roku było rekordowo niskie. W urzędach pracy zarejestrowanych 796 tys. bezrobotnych, czyli o 5,7 tys. mniej niż we wrześniu br. To wynik, jakiego nie widzieliśmy od 32 lat.
Stopa bezrobocia w październiku 2022 r. wyniosła, podobnie jak miesiąc wcześniej, 5,1 proc. i była zgodna z wcześniejszymi szacunkami MPiPS. W zestawieniu z końcem października 2021 r. to wynik o 0,8 pkt. proc. niższy. Z miesiąca na miesiąc spada liczba bezrobotnych. To wyjątkowo, dobra informacja, biorąc pod uwagę, że efekt prac sezonowych już wygasa.
Po raz ostatni mniej bezrobotnych zarejestrowanych było w końcu lipca 1990 r. W porównaniu do poprzedniego miesiąca stopa bezrobocia rejestrowanego pozostała na niezmienionym poziomie (5,1 proc.), a w zestawieniu z końcem października 2021 r. była niższa o 0,8 pkt. proc.
Bezrobocie w październiku 2022 – gdzie najwięcej i najmniej ludzi bez pracy?
Najlepiej sytuacja wygląda w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 2,8 proc. Najwyższy wskaźnik odnotowano w województwie podkarpackim (8,7 proc.).
W październiku 2022 roku (wg wstępnych danych) pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 86,3 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej tj. o 13,2 tys. (13,3%) mniej niż miesiąc wcześniej i o 34,7 tys. (28,7%) mniej niż w październiku 2021 r.
Porównując poziom bezrobocia z końcu października br. do stanu z końca lutego 2020 r. (przed epidemią Covid-19) liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 122,4 tys. osób, a stopa bezrobocia rejestrowanego była o 0,4 proc. niższa niż w końcu lutego 2020 r.
Polska pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia wśród krajów UE. Wyprzedzają nas tylko Czechy. Według wyliczeń Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce we wrześniu 2022 roku wyniosła 2,6 proc. wobec 6 proc. w Unii Europejskiej i 6,6 proc. w Eurolandzie.
Źródło: gov.pl
Przeczytaj także: Praca dorywcza pilnie poszukiwana. Jak, gdzie i ile można dorobić do pensji?
Praca dorywcza jest coraz częściej poszukiwana przez Polaków. Wysoka inflacja, najwyższe od lat stopy procentowe, sezon zimowy i wysokie koszty ogrzewania, a do tego zbliżające się święta. To wszystko sprawia, że portfele Polaków są coraz chudsze. Już nie mówimy o oszczędzaniu, bo wiele osób nie ma z czego odkładać. Mówimy o potrzebie dodatkowej gotówki na bieżące wydatki.