Według agencji trendów Fashion Snoops, następny sezon będzie należał do wagabundów otulających się w komfortowe flanele i wełny, miłośników stylu militarnego, elegantów ceniących luksus i sznyt lat 30. i 80. oraz indywidualistów, którzy inspirują się krojami i wzorami z lat 70. Tendencje mody na jesień–zimę odwołują się m.in. do prac Richarda Prince’a, sztuki z kręgu rosyjskiego konstruktywizmu i art deco oraz do projektów Reida Milesa. Przywołują też niezwykły styl Davida Bowie.

NATIVE WILD: KOMFORTOWA WŁÓCZĘGA

Mówi się, że ważniejsza od dotarcia do celu jest sama podróż. To stwierdzenie świetnie pasuje do trendu Native Wild przesyconego duchem przygody i zainspirowanego nieustraszonymi odkrywcami dzikich terenów, takimi jak Lewis i Clark, którzy dowodzili pierwszą amerykańską ekspedycją na zachód do wybrzeży Pacyfiku. Fascynacja dawnymi wyprawami widoczna jest w grafikach przedstawiających dzikie zwierzęta oraz w materiałach o surowej i ciekawej powierzchni – farbowanych tweedach, popękanych, porysowanych skórach i woskowanym płótnie – którym lata użytkowania dodają piękna i szlachetności. Jednak dzisiejsi traperzy, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, cenią sobie przede wszystkim komfort niezbędny w wędrówkach po miejskich ostępach. Surowy ma być tylko wygląd, natomiast materiały powinny być miłe w dotyku, czyli stawiamy na miękkie, delikatne wełny, dżerseje i flanelę oraz okrycia obszyte kożuszkiem lub bawełną. W trendzie tym możemy odnaleźć m.in. wpływy nowego serialu HBO „Westworld” oraz prac Richarda Prince’a, wykorzystującego w swej sztuce motywy z reklam i kultury masowej, tak jak np. w refotografii reklamy Marlboro z kowbojem. To także efekt wrażenia, jakie wywarły ostatnio na świecie mody projekty Grega Laurena, który w swych kolekcjach odwołuje się do męskich archetypów.

Materiały: flanela koszulowa, skóra w egzotyczne wzory zwierzęce, obszycia z bawełnianego twillu, farbowany tweed, sprany denim, woskowany twill, rustykalna wełniana flanela, włochata gotowana wełna, zwarty dżersej, lśniąca skóra, wełna pledowa.

Detale: kieszenie z materiału o przyjemnym chwycie, pledowe kieszonki, kieszenie wykończone po bokach strzałkami, surowe szwy i krawędzie, ozdobne kołnierze, wstawki z motywem kompasu, funkcjonalne zapięcie zabezpieczone technicznym materiałem, kieszenie z motywami map, wzory od wewnętrznej strony, naszywki z flagą i zaktualizowane frędzle, bandanowe wstawki, wyszywane aplikacje w kwiaty.

MANIFESTO: MODA TO WALKA

W świecie ciągłej niepewności i zmian mężczyźni coraz częściej szukają sposobów, aby wyrwać się z ograniczeń narzucanych przez społeczeństwo. Tworzą nowy manifest, który wyraża się w stylistycznych kontrastach, łączeniu drogiego z tanim, surowości z delikatnością oraz w mocnych grafikach. Archetyp munduru, który rządzi męskim krawiectwem od setek lat, został poddany odświeżeniu i wyniesiony na wyższy poziom dzięki modnym aktualizacjom oraz stylistycznym zabiegom. Jaskółką tego kierunku był m.in. pokaz Driesa van Notena na jesień–zimę 2016/17 zatytułowany „Pacyfiści”, pełen militarnych odniesień i zaskakujących zestawień, typu wojskowy trencz z lejącymi się spodniami w prążki. Manifesto czerpie inspiracje z rosyjskiego konstruktywizmu i działalności grupy UNOVIS, co szczególnie widać w grafikach obrazujących rewolucyjne cele i idee. Odnajdziemy tu także wpływy powieści George’a Orwella „1984” oraz prac chińskiego artysty i aktywisty politycznego Ai Weiweia.

Materiały: filc o trójwymiarowej fakturze, dzianiny we wzór jodełki, materiały termoizolacyjne, tkaniny melanżowe, sherpa w dwóch odcieniach, pozszywane twillowe kawałki, włoska gabardyna garniturowa, woskowane materiały, pikowania, grube wełny, naturalne ciężkie płótna.

Detale: propagandowe naszywki, szwy tworzące obrysy kształtów, ukryte przekazy, insygnia, obszycia w kształcie strzałek, wydłużone boczne rozcięcia, naszywki w takim samym kolorze co ubranie, olbrzymie ściągacze, panele z kieszeniami, połączenie funkcjonalności i przyjemnych w dotyku materiałów, wyeksponowana konstrukcja.

DARK DECO: WYRAFINOWANY LUKSUS

Pojęcie wysmakowanego luksusu jest ponadczasowe. Dzisiaj wyrafinowany klasyczny styl czerpie inspiracje nie tylko z mody, lecz również z architektury, starych filmów czy arcydzieł literackich. Mamy również do czynienia z mieszaniem różnych epok i reinterpretowaniem klasycznych elementów ubioru, takich jak garnitur czy koszula. Dark Deco przywołuje lata 30. z ich tendencją do okazałości, łączenia czerni ze złotem, a także styl art deco i malarstwo Tamary Łempickiej. Czerpie inspiracje również z przedwojennych filmów niemieckiego ekspresjonisty Fritza Langa. Miesza to wszystko z latami 80. – przerysowanymi sylwetkami, rozmyciem granicy między tym, co damskie i męskie, tak jak w stylu Davida Bowie z tamtego okresu. Możemy tu także odnaleźć echa filmu „Zagadka nieśmiertelności” (The Hunger), w którym właśnie ten artysta zagrał główną rolę. Wszystkie te wpływy są przetwarzane w prosty, a nawet minimalistyczny styl neoklasyki, która jednak nie zatraca swojego wyrafinowanego charakteru. Przykładem połączenia współczesnego dizajnu z wyrafinowanym, eleganckim luksusem są prace nowojorskiego architekta wnętrz Ryana Korbana, znanego z wysmakowanych projektów, w których przeważają czerń, złoto, marmur i lakierowane powierzchnie zestawiane ze stylizowanymi detalami.

Materiały: jedwabno-moherowe tkaniny garniturowe, piżamowy jedwab, ciemny tweed, skomplikowane dzianiny, ozdobne materiały, flanela we wzory, delikatny aksamit, wełny koszulowe, fakturowany jedwab, skóra, elastyczna bawełniana popelina, garniturowa krepa.

Detale: aksamitne obszycia, abstrakcyjne lamówki, szczypanki, detale w koszulach inspirowane geometrycznymi formami art deco, wyrafinowany styl industrialny, wydłużony kołnierz szalowy, pikowane rękawy, blokowanie kolorów na kołnierzyku, romantyczne hafty, złote wykończenia, forma pomiędzy stójką a brakiem kołnierzyka.

INTELLI-GENT-SIA: RETROAWANGARDA

Uosobieniem tego trendu może być postać adepta sztuki życia, który nigdy nie jest zadowolony ze status quo i szuka ciągle świeżych pomysłów. Zainspirowany barwnymi postaciami z klubów jazzowych lat 70., zawsze na pierwszym planie stawia atrakcyjne nowinki, humor, kolor i komfort. To zaskakujące i nowatorskie podejście do stylu pozostawia sporo miejsca na indywidualizację w postaci słownych aplikacji, multikolorowych przędz i abstrakcyjnych wzorów geometrycznych. Duch lat 70. wyraża się również w dopasowanym kroju, niezwykłych okryciach i dzianinach. To trend dla indywidualistów, którzy chłoną bogactwo kulturowe, aby dzięki temu znaleźć własną drogę na wyrażenie siebie. Do głównych inspiracji tej tendencji należą muzyka i styl Leona Bridgesa, prace grafika i fotografa Reida Milesa, zwłaszcza jego projekty okładek płyt jazzowych z serii Blue Note Records z lat 20., pokaz kolekcji Prady na jesień–zimę 16/17 oraz film „Miles Davis i ja” (Miles Ahead).

Materiały: farbowany aksamit, przypadkowy ścieg, wełny w zygzakowe wzory, gotowana wełna, patchwork, mikrofibra z zamszowym wykończeniem, szczotkowana flanela, fantazyjne dzianiny, mięsisty sztruks, przeskalowane wzory warkoczowe.

Detale: abstrakcyjne intarsje, artystyczne „reperacje”, wzorzyste kliny, tkanina przy bocznych rozcięciach, kieszonka ozdobiona grafiką, etykieta na zewnątrz, kolorowe guziki, zwariowane aplikacje, klasyki ze sportowymi elementami, kołnierzyki wykończone ręcznie, pas z detalami retro, futrzany kołnierz.

 

Źródło:fashionbusiness.pl