Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jako Instytucja Realizująca dla projektu „Zwiększenie konkurencyjności regionów poprzez społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR)” w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy działając na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 2 grudnia 2006 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi (Dz. U. Nr 226 poz. 1651, z późn. zm.), ogłasza konkurs o udzielenie wsparcia na wdrożenie CSR.
Celem konkursu jest udzielenie pomocy finansowej w formie bezzwrotnego wsparcia finansowego na realizację projektów polegających na wdrożeniu rozwiązań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Przez społeczną odpowiedzialność biznesu rozumie się podejmowanie przez przedsiębiorcę rozwiązań, bezpośrednio związanych z prowadzoną przez niego działalnością, uwzględniających aspekty społeczne i środowiskowe.
Wsparcie na wdrożenie CSR może być udzielone mikroprzedsiębiorcy, małemu lub średniemu przedsiębiorcy, który spełnia łącznie następujące warunki:
- posiada siedzibę, a w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną – miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w województwie: podlaskim, opolskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim lub świętokrzyskim;
- rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej co najmniej 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o udzielenie wsparcia;
- złożył tylko jeden wniosek w ramach naboru wniosków o udzielenie wsparcia na wdrożenie CSR;
- nie otrzymał wcześniej wsparcia na wdrożenie CSR w ramach projektu PARP „Zwiększenie konkurencyjności regionów poprzez społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR)”.
Całkowita alokacja środków na udzielenie wsparcia na wdrożenie CSR dla MŚP w ramach III naboru konkursu wynosi 2 366 885,00 PLN [1]. Alokacja środków na poszczególne województwa wynosi: łódzkie – 473 377,00 PLN,opolskie – 473 377,00 PLN, podlaskie – 473 377,00 PLN, świętokrzyskie – 473 377,00 PLN, warmińsko-mazurskie – 473 377,00 PLN.
Wsparcie na wdrożenie CSR stanowi pomoc de minimis. Maksymalna kwota wsparcia to 100 000 PLN, przy czym wsparcie stanowić może do 70% całkowitych wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.
Wnioski o udzielenie wsparcia można składać od 11.01.2016 r. do 08.02.2016 r. do godz. 16:30.
Kolejność składania wniosków o udzielenie wsparcia nie będzie brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu wsparcia na wdrożenie CSR.
Wniosek należy złożyć za pośrednictwem Generatora Wniosków, który zostanie udostępniony pod adresem www.csr.parp.gov.pl w dniu rozpoczęcia naboru wniosków, a następnie potwierdzić jego złożenie, w ciągu 3 dni roboczych od dnia złożenia wniosku za pośrednictwem Generatora Wniosków, w jeden spośród dwóch przedstawionych niżej sposobów (zgodnie z rozdziałem 10 Wytycznych dla Wnioskodawców):
- złożenie oświadczenia o złożeniu wniosku w Generatorze Wniosków – po zarejestrowaniu wniosku o udzielenie wsparcia w Generatorze Wniosków należy wypełnić oświadczenie o złożeniu wniosku i podpisać przez osobę/osoby uprawnione lub upoważnione do reprezentowania Wnioskodawcy. Przedmiotowe oświadczenie można złożyć osobiście w siedzibie PARP lub przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa. W przypadku składania przedmiotowego oświadczenia osobiście należy złożyć go w siedzibie PARP w terminie 3 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez Generator Wniosków. Kancelaria PARP przyjmuje korespondencję w godz. 8:30-16:30. W przypadku składania oświadczenia za pośrednictwem operatora pocztowego należy zachować dokument potwierdzający nadanie przesyłki na wypadek konieczności udokumentowania faktu dopełnienia tej formalności w terminie 3 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez Generator Wniosków (decyduje data nadania przesyłki/stempla pocztowego).
lub
- za pośrednictwem platformy ePUAP – skorzystanie z tej opcji wymaga posiadania przez osobę reprezentującą Wnioskodawcę bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. W przypadku reprezentacji wieloosobowej można ustanowić pełnomocnika, który będzie posiadał bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu lub profil zaufany ePUAP.
W Generatorze Wniosków do wniosku o udzielenie wsparcia Wnioskodawca ma obowiązek załączyć:
- Skan formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, którego wzór określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz.U. Nr 53, poz. 311 z późn. zm.) – wzór formularza dostępny jest do pobrania poniżej. Dokument należy sporządzić na właściwym wzorze. Uzupełniony formularz, podpisany przez osobę uprawnioną lub upoważnioną do reprezentowania Wnioskodawcy czytelnie lub nieczytelnie wraz z pieczątką imienną należy załączyć w Generatorze Wniosków.
- Skan upoważnienia dla osoby poświadczającej złożenie wniosku o udzielenie wsparcia tj. podpisującej oświadczenie w wersji papierowej lub składającej potwierdzenie na platformie ePUAP lub podpisującej Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis – jeśli powyższe czynności nie są dokonywane przez osobę uprawnioną do reprezentowania Wnioskodawcy zgodnie z dokumentem rejestrowym. Upoważnienie winno być sporządzone w języku polskim albo w języku obcym wraz z załączonym tłumaczeniem przysięgłym na język polski. Skan upoważnienia należy załączyć w Generatorze Wniosków. W przypadku spółki cywilnej w Generatorze Wniosków należy załączyć umowę tej spółki, aby możliwa była weryfikacja reprezentacji spółki.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości informuje, że w „Wytycznych dla Wnioskodawców ubiegających się o udzielenie wsparcia na wdrożenie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) – nabór III” w Rozdziale 10 – Składanie wniosku o udzielenie wsparcia, została wprowadzona zmiana w zakresie sposobu potwierdzenia złożenia wniosku za pośrednictwem platformy ePUAP. Zmiana ma wyłącznie charakter techniczny, obowiązuje od dnia jej publikacji.
Więcej informacji na: www.parp.gov.pl
źródło: PARP