Przedsiębiorcy z sektora MSP mogą ubiegać się w PARP nawet o 2 mln zł korzystnie oprocentowanej pożyczki. Warunek? Pieniądze muszą zostać przeznaczone na realizację inwestycji o innowacyjnym charakterze.
O pożyczkę na realizację inwestycji o charakterze innowacyjnym może starać się mikro-, mały lub średni przedsiębiorca, który ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terenie Polski, (w przypadku spółki cywilnej wniosek muszą złożyć wszyscy jej wspólnicy). Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości pożyczy mu kwotę nie większą niż 75% wydatków kwalifikujących się do objęcia pożyczką (poniesionych już po dniu, w którym przedsiębiorca zawarł z PARP umowę pożyczki) oraz nie przekraczającą 2 mln zł. Przez inwestycję o charakterze innowacyjnym PARP rozumie inwestycję „związaną z przygotowaniem i uruchomieniem wytwarzania nowych lub udoskonalonych materiałów, wyrobów, urządzeń, usług, procesów lub metod, przeznaczonych do wprowadzania na rynek albo do innego wykorzystania w praktyce”.
Do objęcia pożyczką na innowacje kwalifikują się wydatki na: – zakup i wdrożenie wyników prac badawczo – rozwojowych; – zakup licencji krajowych lub zagranicznych, polegający na nabyciu uprawnień do wykorzystywania rozwiązań naukowych i technicznych oraz doświadczeń produkcyjnych; – zakup i montaż maszyn lub urządzeń; – budowę, rozbudowę lub modernizację budynków lub instalacji niezbędnych do wprowadzenia rozwiązania innowacyjnego; – zakup usług doradczych w zakresie planowania inwestycyjnego (usługi doradcze dotyczące opracowania biznesplanu i studium wykonalności inwestycji, oceny wpływu inwestycji na środowisko, opracowania dokumentacji technicznej inwestycji) oraz wdrażania innowacji lub nowych technologii (usługi doradcze dotyczące opracowania i wdrażania strategii rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o nowe technologie lub rozwiązania innowacyjne; opracowania i wdrożenia strategii technologicznej przedsiębiorstwa, w tym studium wykonalności planowanych do wdrożenia technologii lub rozwiązań innowacyjnych; przygotowania do wdrożenia i wdrożenia nowych technologii lub rozwiązań innowacyjnych). Wydatki na zakup usług doradczych kwalifikują się do objęcia pożyczką do wysokości 15% sumy wydatków kwalifikujących się do objęcia pożyczką, pod warunkiem, że: – zostały poniesione przez przedsiębiorcę nie wcześniej niż sześć miesięcy przed złożeniem wniosku o udzielenie pożyczki; – są niezbędne do realizacji inwestycji objętej wnioskiem o udzielenie pożyczki; – zakup usług doradczych nie jest jedynym celem projektu. Do wydatków kwalifikujących się do objęcia pożyczką nie zalicza się: Źródło: PARP |
Pożyczka może zostać udzielona maksymalnie na 10 lat. Ile trzeba za nią zapłacić? Podstawową stopą oprocentowania jest stopa referencyjna wykorzystywana do obliczenia wartości pomocy publicznej udzielanej m.in. w takiej formie, jak pożyczki. Ustala się ją poprzez dodanie do stopy bazowej publikowanej przez Komisję Europejską (od stycznia 2014 r. wynosi ona 2,75%) odpowiedniej marży, określonej w komunikacie KE. Marża uzależniona jest od ratingu przedsiębiorstwa i oferowanych poziomu zabezpieczeń. Przyjmuje się, że w przypadku przedsiębiorstw o zadowalającym ratingu i wysokim poziomie zabezpieczeń oraz dla kredytów o dobrym ratingu i standardowym poziomie zabezpieczeń do stopy bazowej dodaje się zazwyczaj 100 pkt bazowych. Zatem w przypadku tego typu firm oprocentowanie pożyczki na innowacje wyniesie 3,75%. Podstawowa stawka może jednak zostać podwyższona – maksymalnie o 1,25 pkt proc. – w zależności od oceny standingu finansowego czy okresu spłaty pożyczki. Oznacza to, że oprocentowanie pożyczki – przy wyżej wymienionych założeniach – może sięgnąć 5%, co w przypadku kredytów firmowych jest atrakcyjną stawką oprocentowania.
Obligatoryjnym zabezpieczeniem pożyczki jest weksel własny in blanco z deklaracją wekslową, natomiast opcjonalnymi zabezpieczeniami są: gwarancja bankowa, ubezpieczenie pożyczki, hipoteka, zastaw rejestrowy czy poręczenie instytucji finansowych.
Rozpatrując wnioski o udzielenie pożyczki PARP ocenia: – kryteria formalne (m.in. prawidłowo wypełniony wniosek, dostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów itp.). Wnioski nie spełniające tych kryteriów nie są kwalifikowane do oceny merytorycznej; – poziom techniczny przedsięwzięcia innowacyjnego uwzględniający m.in. skalę jego innowacyjności (od najniższego na poziomie przedsiębiorcy aż do poziomu światowego) i techniczne możliwości wdrożenia oraz stopień oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko naturalne; – ocenę aktualnej sytuacji finansowej wnioskodawcy oraz możliwość zapewnienia przez przedsiębiorcę finansowania zaplanowanych działań w części nieobjętej pożyczką; – ocenę ryzyka pożyczkowego, w szczególności: zdolność kredytową, długość proponowanego okresu karencji i spłaty pożyczki, prawne zabezpieczenie pożyczki, proporcje wysokości kapitału własnego do wysokości pożyczki; – ocenę założeń biznes planu i wynikających z niej wniosków, m.in. identyfikacji przewidywanego segmentu rynku, ocenę proponowanej strategii marketingowej, przewidywany wpływ zaplanowanych działań na rozwój przedsiębiorcy, efektywność wdrażanej inwestycji o charakterze innowacyjnym, trwałość rezultatów zaplanowanych działań; Źródło: PARP |