Od 1 lipca zmienią się zasady wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych. Minister Finansów podpisał rozporządzenie, które wprowadza specjalizację poszczególnych izb skarbowych mających prawo interpretować przepisy podatkowe.
W najbliższych latach resort finansów zamierza zreformować system wydawania interpretacji podatkowych. Zapowiedzi tych zmian są m.in. w przyjętej przez rząd ostatnio nowelizacji Ordynacji podatkowej, która wprowadza m.in. możliwość odpowiadania na wniosek o interpretację indywidualną przy pomocy potwierdzenia, że w danym przypadku ma zastosowanie wykładnia ogólna. Ale MF chce także ujednolicić same interpretacje, co ma nastąpić dzięki specjalizacji.
Pierwszy krok od 1 lipca
Pierwszy etap zmian resort finansów wprowadza już od 1 lipca. Minister Mateusz Szczurek podpisał rozporządzenie, które zmienia właściwości miejscowe i przedmiotowe izb skarbowych, które wydają interpretacje podatkowe.
Obecnie prawo do wydawania wykładni ma pięć izb skarbowych – Łódź, Poznań, Katowice, Bydgoszcz i Warszawa. I każda z nich może interpretować przepisy w zakresie wszystkich podatków, które są w gestii organów skarbowych – czyli podatków dochodowych od osób fizycznych i prawnych, VAT, akcyzy, podatku od spadku i darowizn czy od czynności prawnych.
Od 1 lipca liczba ośrodków, które będą mogły wydawać interpretację, się nie zmieni, ale już nie każda będzie mogła wypowiadać się na temat wszystkich podatków. Prawo do wykładni dotyczących podatku od osób prawnych straci Izba Skarbowa w Łodzi.
Jednocześnie katowicka izba skarbowa uzyskała wyłączne prawo do wydawania interpretacji dotyczących innych podatków niż PIT, CIT, VAT i akcyza, o ile wnioski będą pochodzić od podatników zamieszkałych lub zarejestrowanych poza Polską albo mających siedzibę w województwie stołecznym. W tych wypadkach bowiem odpowiedzi będzie udzielać Warszawa.
Zmieniają się właściwości miejscowe
Zmiany dotyczące specjalizacji pociągnęły ze sobą przesunięcia we właściwościach miejscowych poszczególnych izb. Po tym, jak Łódź straciła prawo do interpretowania CIT, jej kompetencje w zakresie tego podatku w całości zostały przejęte prze Katowice. To oznacza, że do tamtejszej izby będą słać pytania podatnicy z województw lubelskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego. Katowice. Poza tym ta izba przejmie także obsługę zapytań z województwa dolnośląskiego, które wcześniej podlegało pod Poznań.
Ale Katowice zachowają prawo do udzielania wykładni stosowania przepisów podatku dochodowego od osób fizycznych wyłącznie w przypadku podmiotów z woj. małopolskiego. Województwo podkarpackie, które do tej pory podlegało w tym zakresie Katowicom, przechodzi pod opiekę izby w Bydgoszczy, zaś opolskie dostała Izba Skarbowa w Łodzi.
Kolejne zmiany w planach
Resort finansów zmienił także wzór wniosku o wydanie interpretacji podatkowej. Poza tym nowe przepisy mówią, że opłata za wydanie interpretacji może być wnoszona wyłącznie bezgotówkowo. Wcześniej można było dokonać opłaty w kasie urzędu, jednakże – jak twierdzą przedstawiciele MF – ten sposób płacenia nie cieszył się popularnością.
Z zapowiedzi przedstawicieli MF wynika, że to dopiero początek zmian. W ich konsekwencji bowiem resort zamierza stworzyć wyspecjalizowane ośrodki, z których każdy będzie zajmował się konkretnym podatkiem.