Ponad połowa Polaków (58 proc.) ma podstawowy poziom wiedzy na temat finansów. Ma ogólne pojęcie o ofertach banków i innych instytucji finansowych, ale nie potrafi powiedzieć nic na temat poszczególnych produktów finansowych. Z kolei aż 11 proc. naszych rodaków w ogóle nie zna się na finansach. Zaledwie 3 proc. Polaków deklaruje, że ma doskonałą wiedzę z zakresu finansów. Tak wynika z badania* Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie Grupy KRUK. A jak wygląda edukacja finansowa mieszkańców innych krajów Europy? Jak wypadamy na ich tle?
Najwięcej osób, które deklarują świetną znajomość świata finansów, mieszka we Włoszech (6 proc.). Drugie miejsce pod tym względem zajmują ex aequo Niemcy i Hiszpanie. Trzecie miejsce w rankingu wspólnie z Czechami zajmują Polacy. Na czwartej pozycji są Słowacy i Rumunii. Co ciekawe Włosi są również na pierwszym miejscu w zestawieniu pokazującym, w których krajach mieszkańcy nie posiadają w ogóle wiedzy finansowej – zadeklarowało tak aż 18 proc. z nich. Na kolejnych miejscach znajdują się Hiszpanie (14 proc.) i Niemcy (13 proc.).
– Nasze badanie pokazało, że pod względem poziomu edukacji finansowej Włochy są krajem największych skrajności. Może to wynikać m.in. z zaszłości historycznych i dość silnie do dziś zarysowanego podziału na bogatą północ i biedne południe – komentuje Agnieszka Salach
z Grupy KRUK. – Na tle innych krajów objętych badaniem nasz kraj znajduje się na poziomie średniej europejskiej. To całkiem dobry wynik, gdy spojrzymy na niego pod kątem rozwoju rynku finansowego w naszym kraju . Oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia w ramach edukacji finansowej Polaków. Jednak obraz, który wyłania się z naszego badania, pokazuje, że na obecnym etapie rozwoju poziom naszej wiedzy finansowej jest dostateczny – dodaje Agnieszka Salach.
Kiedy pozyskujemy wiedzę z zakresu finansów? Okazuje się, że niektórzy z nas uczą się oszczędzania i zarządzania swoim budżetem już na etapie dzieciństwa (24 proc. wskazań). Przełomowymi momentami są też: wyjazd na studia (28 proc.) i założenie rodziny (36 proc.). A jak wygląda to w innych krajach? Aż 44 proc. naszych południowych sąsiadów – Słowaków ma styczność z wiedzą finansową dopiero w momencie usamodzielnienia się. Niemcy i Czesi w większości deklarują, że wiedzę o finansach uzyskali w dzieciństwie od swoich rodziców (po 39 proc. wskazań).
W Polsce kluczowe momenty edukacji finansowej są silnie powiązane z wiekiem badanych.
I tak osoby młode w wieku od 18 do 34 lat uczą się od rodziców wszelkich kwestii związanych z finansami (34 proc.). Starsi respondenci zadeklarowali natomiast, że wiedzę na ten temat zdobywali dopiero w momencie założenia rodziny (odpowiednio 39 proc. badanych w wieku 35-44 lata i 59 proc. w wieku 45-65 lat).
– Co ciekawe, badanie pokazało, że w żadnym z siedmiu badanych przez nas krajów podstawowej roli edukacyjnej w zakresie finansów nie pełni szkoła. W Rumunii 14 proc. respondentów zadeklarowało, że to właśnie ze szkoły wyniosło swoją wiedzę o finansach, i jest to najwyższy wskaźnik spośród wszystkich badanych krajów. W Polsce jedynie 6 proc. odpowiedziało, że to w szkole zdobyło wiedzę ekonomiczną. Podobnie jak na Słowacji jest to najniższe ze wskazań w tej kategorii – mówi Agnieszka Salach.
Jak wynika z badania Grupy KRUK, wiedza o finansach w Polsce zależy także od płci. Podczas gdy żadnej orientacji w tym temacie nie posiada aż 17 proc. kobiet, to wśród mężczyzn taki odsetek wynosi jedynie 6 proc. I odwrotnie, kiedy znakomitą wiedzę o finansach zadeklarowało 4 proc. mężczyzn, to identycznej odpowiedzi udzieliło jedynie 1 proc. kobiet.
Źródło: Kruk S.A.