Czy to już koniec dobrej passy dolara? Bieżący tydzień może się zakończyć spadkiem wartości dolara. Wcześniej amerykańska waluta rosła przez sześć tygodni z rzędu, osiągając najwyższy poziom od 20 lat. Odciskało to swoje piętno na innych rynkach.

Notowania dolara oraz indeksów giełdowych, obligacji, złota, srebra czy kryptowalut, dość jasno wskazują na korelację. Gdy umacniała się amerykańska waluta, inne instrumenty finansowe taniały, a sześć minionych tygodni przyniosło kapitulację każdego rynku rozliczanego w USD. Obecnie jednak passa dolara może zostać przerwana.

Czy to już koniec dobrej passy dolara? - banknot dolarowy pogięty w harmonijkę.

Cykl podwyżek stóp procentowych traci moc oddziaływania?

Systematyczne umacnianie się USD mogło się wiązać zarówno z oczekiwaniami na podwyżki stóp procentowych w USA. Ponadto z pogorszeniem sentymentu inwestorów względem ryzykownych aktywów, na co wpłynęła rozpętana przez Rosję wojna z Ukrainą. 

I chociaż cykl podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych zaczął się ledwie w marcu br., a najistotniejsze ruchu mogą być jeszcze przed nami, to inwestorzy mogli już w pełni zdyskontować jego wpływ na rynek. 

Inwestorzy zaczynają wyceniać łagodzenie polityki finansowej

W pewnym momencie rentowności 10-letnich obligacji USA przekroczyły 3,1 proc. Tymczasem stopy procentowe w USA mają wzrosnąć do 3,00-3,25 proc. Wydaje się to o tyle istotne, że w ujęciu historycznym rentowności obligacji 10-letnich najpierw rosły – w myśl zasady, że rynek dyskontuje przyszłość – do progu, do którego następnie wzrastała stopa funduszy federalnych. 

Jeśli zatem obecnie rynek znajduje się już w punkcie, gdy ceny obligacji uwzględniają pełny cykl podwyżek stóp procentowych, kolejnym krokiem może być wycena łagodzenia polityki monetarnej w USA. To z kolei otwiera drogę do zwrotu notowań innych aktywów. I wydaje się, że właśnie dzięki temu obserwujemy obecnie odbicie cen szlachetnych kruszców czy kryptowalut. A rentowności obligacji w przypadku amerykańskich „10-latek” wracają poniżej poziomu 3 proc. 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy