Czynsz za wynajem mieszkania, szczególnie w momencie tak rozgrzanego rynku jak teraz, to dobry sposób na dochód pasywny. Właściciele lokali mierzą się jednak z wieloma wyzwaniami. Na co zwrócić uwagę, by bezpiecznie i korzystnie wynajmować lokal najemcy oraz ustrzec się przed ewentualnymi problemami na przyszłość?
Obecna, bardzo korzystna dla właścicieli nieruchomości sytuacja na rynku najmu sprzyja decyzji o wynajęciu własnego lokalu. Warto jednak zastosować się do kilku zasad, które pomogą uniknąć przykrych konsekwencji. Ponadto zabezpieczyć trwały dochód z inwestycji na dłużej – szczególnie, jeśli wynajmujemy mieszkanie po raz pierwszy.
1. Odpowiednio przygotuj i zabezpiecz mieszkanie
Zanim zaczniemy szukać w sieci chętnych na nasze cztery kąty, powinniśmy dokładnie sprawdzić stan techniczny lokalu pod kątem bezpieczeństwa oraz dostosować go do profilu przyszłego najemcy.
Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na instalację elektryczną, bezpieczeństwo gniazdek i przełączników (szczególnie, jeśli dopuszczamy obecność np. rodzin w dziećmi lub zwierząt). Również instalacja wodno-kanalizacyjna oraz gazowa powinny działać bez zarzutu. Szczególnie ważna jest efektywność wentylacji oraz założenie odpowiednich czujników, m.in. dymu oraz czadu.
2. Ustal warunki najmu i sposób zapłaty
Musimy również sprawdzić, jak możemy wynajmować nieruchomość. Osoba fizyczna może wynajmować lokal, podpisując umowy jedynie na dłuższy termin. Jednak, jeśli interesuje nas wynajem krótkoterminowy, kwalifikuje się on jako usługa, co oznacza, że wymaga prowadzenia działalności gospodarczej.
Większość wynajmujących stosuje płatności miesięczne, z datą płatności czynszu ustaloną na 5 lub 10 dzień miesiąca. Proponujemy, aby zamiast gotówki wymagać przelewów bankowych. Taki przelew jest dowodem dla obu stron, że płatność miała miejsce.
Ważne jest również, aby z góry ustalić sposób rozliczania kosztów i opłat za media. Dwa najpopularniejsze sposoby to: najemcy sami płacą za rachunki lub właściciel przedstawia rachunki, płaci za nie, ale obciąża najemcę odpowiednią kwotą. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy, dlatego polecamy dowiedzieć się, która z nich najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
3. Wybierz najbardziej korzystną formę umowy
Właściwa umowa najmu pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia niechcianych i potencjalnie kosztochłonnych wydarzeń oraz nieporozumień na tle prawnym. Obecnie znacznym ułatwieniem dla wynajmujących są aplikacje łączące kandydatów z właścicielami, które pozwalają na podpisanie sprawdzonej, bezpiecznej umowy w pełni online.
Dużą popularnością wśród właścicieli cieszy się dziś najem okazjonalny, czyli szczególnie korzystna dla wynajmującego forma umowy, która dzięki swojej budowie pozwala na łatwiejszą eksmisję problematycznego lokatora.
4. Zweryfikuj przyszłego lokatora
Nie podejmuj decyzji pochopnie. Nawet, jeśli zainteresowany chce zapłacić wyższą kwotę lub deklaruje, że może wprowadzić się od razu, powinieneś dowiedzieć się więcej o jego sytuacji finansowej. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy najemca posiada niespłacone zadłużenie lub dysponuje niedostatecznym dochodem stałym.
Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć lub nie czujesz się na siłach, by przeprowadzić taki wywiad, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy. Szczegółową weryfikację klientów przeprowadza na przykład firma Rendin, sprawdzając bazy informacji kredytowej pod kątem przyszłego najemcy. Dedykowani eksperci mogą również dokonać dodatkowej weryfikacji dotyczącej jego zatrudnienia, uzyskiwanych dochodów i innych zobowiązań finansowych.
5. Wynajem mieszkania – zadbaj o kaucję
Nawet, jeżeli kandydat na lokatora nie budzi naszych wątpliwości, powinniśmy zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami i zniszczeniami. Kaucja ustalana jest zazwyczaj w oparciu o standard lokalu mieszkalnego, jego lokalizację oraz wartość wyposażenia. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, jej maksymalna wysokość to dwunastokrotność miesięcznego czynszu, obowiązującego w dniu zawarcia umowy najmu lub sześciokrotność w przypadku umowy najmu okazjonalnego.
Najczęściej jest to jednak równowartość jedno-lub dwumiesięcznej opłaty za lokal. Wynajmujący za pośrednictwem aplikacji Rendin właściciel może liczyć nawet na 4x wyższą ochronę, niż w przypadku tradycyjnej kaucji, w tym dodatkowo pokrycie przez firmę zaległych opłat z tytułu czynszu i mediów nawet za 4 miesiące, co znacznie podnosi poziom zabezpieczenia inwestycji.
Zastosowanie tych zasad pomoże znacznie zminimalizować potencjalne straty finansowe i zwiększyć komfort wynajmu dla obu zainteresowanych stron. Pamiętajmy jednak, że kluczowa jest otwarta komunikacja i wspólne rozwiązywanie problemów. Pozwoli to na owocną współpracę przez cały czas trwania umowy.
Źródło: Rendin