Małe firmy najczęściej korzystają z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – wynika z raportu Oferteo.pl. Co zaskakujące, firmy administracyjne ubezpieczają swoich pracowników od nieszczęśliwych wypadków dwa razy częściej niż przedsiębiorstwa budowlane, których pracownicy wydają się bardziej narażeni na nieszczęśliwe zdarzenia w pracy. Serwis przygotował specjalny raport o tym, jakie polisy w poszczególnych branżach wybierają polskie mikroprzedsiębiorstwa.
Branża a rodzaj ubezpieczenia
Obszar prowadzonej przez firmę działalności to dla towarzystwa ubezpieczeniowego bardzo istotna informacja. W przypadku, gdy poniesione straty nie będą wynikać z określonego wcześniej obszaru, wypłata odszkodowania może stać się znacznie bardziej skomplikowana, a nawet niemożliwa – dlatego tak ważny jest wybór adekwatnej dla potrzeb przedsiębiorstwa oferty.
Wyniki badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, obrazują jak duże zainteresowanie konkretnym rodzajem ubezpieczenia wyrażają poszczególne branże. Wynika z nich, że z ubezpieczeń na wypadek zdarzeń losowych najczęściej korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się handlem, medycyną oraz komputerami i elektroniką. Te same firmy znajdują się także w czołówce zainteresowanych ubezpieczeniami od kradzieży. Najpopularniejsze ze wszystkich ubezpieczenie OC najczęściej wykupują zakłady działające w branży budowlanej oraz prawa. Co ciekawe, ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków największą popularnością cieszy się w administracji, która stanowi aż 38% wszystkich klientów zainteresowanych tym rodzajem polisy. Zaskakuje fakt, że w przypadku firm budowlanych, których pracownicy wydają się najbardziej narażeni na niebezpieczne zdarzenia, odsetek ten wynosi jedynie 18%.
OC ciągle najpopularniejsze
Według badań przeprowadzonych przez Oferteo.pl, polskie mikroprzedsiębiorstwa najczęściej zgłaszają się do towarzystw ubezpieczeniowych po ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). W ciągu ostatnich 12 miesięcy stanowiły one prawie trzy czwarte wszystkich zapytań. Na kolejnych miejscach znalazły się: ubezpieczenie na wypadek zdarzeń losowych (34%) oraz na wypadek kradzieży (30%). Właściciele firm najrzadziej decydowali się na ubezpieczenie pracowników od nieszczęśliwych wypadków (NNW). Z tego rodzaju zabezpieczenia skorzystało jedynie 13% z nich.
Jeśli chodzi o ceny ubezpieczeń, to zależą one przede wszystkim od preferowanego zakresu ubezpieczenia, rodzaju wykonywanej działalności oraz wielkości przedsiębiorstwa.
– Koszty polisy mogą różnić się znacząco w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego przed dokonaniem wyboru warto porównać możliwie największą liczbę opcji. Co istotne, firmy ubezpieczeniowe chętnie nawiązują współpracę z klientami biznesowymi, przez co mogą oni liczyć na wynegocjowanie bardziej korzystnej oferty – radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.
Przede wszystkim działalność gospodarcza
Zapytania mikroprzedsiębiorców dotyczące ubezpieczeń w 86% przypadków składane były przez osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą. 12% zainteresowanych stanowiły spółki kapitałowe, a pozostałe 2% – osobowe.
Chęć wykupienia ubezpieczenia zgłaszały najczęściej małe firmy z branży budowlanej (29% wszystkich zapytań) oraz zajmujące się handlem (23%). Stosunkowo często były to również przedsiębiorstwa informatyczne (9%) i przemysłowe (8%).
Źródło: Oferteo.pl