Skrócenie sesji na GPW oraz innych giełdach europejskich było w ostatnim czasie przedmiotem debaty publicznej. O przegląd harmonogramów sesji na europejskich platformach obrotu zaapelowało Stowarzyszenie Europejskich Rynków Finansowych (AFME). A także Investment Association (AI). Federacja Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) wydała w tej sprawie oświadczenie. Opisuje w nim negatywny wpływ ewentualnego skrócenia godzin funkcjonowania giełd na europejskie rynki kapitałowe oraz inwestorów.

Skrócenie sesji na GPW – nie tędy droga

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie podziela stanowisko FESE. Ewentualne skrócenie godzin sesji mogłoby wywołać negatywne skutki dla polskiego rynku kapitałowego oraz wpłynąć niekorzystnie na konkurencyjność GPW wobec innych platform obrotu instrumentami finansowymi. Dodatkowo krótsza sesja giełdowa spowodowałaby pogłębienie się nierówności w godzinach obsługi inwestorów pomiędzy zorganizowanymi platformami obrotu a nieregulowanymi rynkami pozagiełdowymi. Ich działalność nie podlegałyby zmianom i które już obecnie operują poza godzinami funkcjonowania giełd.

Obowiązujące obecnie godziny handlu na rynku akcji GPW odzwierciedlają specyfikę i potrzeby zarówno inwestorów, jak i emitentów. Średnia dla godzin handlu na GPW wynosi niemal 8h dziennie, a średnia dla europejskich giełd wynosi około 0,5h więcej.

Dogodne godziny dla inwestorów

– Priorytetem GPW jest zagwarantowanie inwestorom możliwości bezpiecznego zawierania transakcji w dogodnych dla nich godzinach. W Europie największa wartość obrotu ma miejsce pod koniec trwania sesji giełdowej. Podobnie do innych giełd europejskich na GPW odnotowujemy wzmożoną aktywność inwestorów w pierwszych i ostatnich godzinach sesji giełdowej,. To ma kluczowe znaczenie w debacie nad zmianami  godzin prowadzenia sesji giełdowych w Europie. GPW popiera stanowisko Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE) i tym samym negatywnie oceniamy pomysł skrócenia godzin handlu
na rynkach akcji –
podkreśla Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW.   

Ważna płynność rynku

Kwestia godzin funkcjonowania giełd powinna zostać poddana dogłębnej analizie. W niej najważniejszymi ocenianymi kryteriami byłyby oczekiwania i potrzeby inwestorów,/. Ponadto potencjalne zagrożenia dla płynności rynku, czy kwestia różnic w strefach czasowych. Rynki europejskie powinny funkcjonować w takich godzinach, aby umożliwiać handel również inwestorom z innych stref czasowych. W tym głównie z Ameryki i Azji. Atutem GPW jest częściowe pokrywanie się godzin sesji z fazą zamknięcia na giełdach w Azji oraz z otwarciem na rynkach w USA. Skrócenie  handlu akcjami na GPW nawet o 30 minut mogłoby spowodować istotny spadek obrotów. Dodatkowo takżepłynności na rynku akcji oraz zmniejszyć konkurencyjność GPW poprzez ograniczenie jej atrakcyjności dla inwestorów.

Skrócenie sesji na GPW - niekorzystne rozwiązanie - logo gpw

***

Grupa Kapitałowa GPW (GK GPW)

Powadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi. Ponadto energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. W 2018 r. Dodatkowo agencja indeksowa FTSE Russell zakwalifikowała polski rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych. Prowadzone przez GK GPW rynki są największymi w Europie Środkowej i Wschodniej. Więcej informacji na www.gpw.pl