Choć Polska to jeden z najsłabiej zrobotyzowanych krajów Unii Europejskiej, to młodzi polscy robotycy na międzynarodowych konkursach osiągają spektakularne sukcesy. Wkrótce szansa na kolejny. Drużyna z Kraśnika jako reprezentacja Polski będzie konkurowała ze stu kilkudziesięcioma drużynami z całego świata na Olimpiadzie Robotycznej FIRST Global Challenge, która odbędzie się od 13 do 16 października 2022 roku w Genewie.
Robotyzacja w polskim przemyśle to nie jest coś czym możemy się chwalić. Według najnowszych danych daleko nam nie tylko do najlepszych, ale nawet to światowych średniaków. Najbardziej zautomatyzowanym krajem w Europie są Niemcy, które zajmują 4 miejsce na świecie z liczbą 371 jednostek na 10 tys. pracowników. Gęstość robotyzacji w Stanach Zjednoczonych wzrosła ze 176 jednostek w 2015 r. do 255 w 2020. Kraj ten zajmuje siódme miejsce na świecie. Korea Południowa, która zajmuje pozycję lidera od 2010 r. przewyższa siedmiokrotnie średnią światową – 932 jednostki na 10 tys. pracowników. Gęstość robotyzacji w Polsce to zaledwie 52 jednostki na 10 tys. pracowników. Nadzieję na poprawę w przyszłości dają takie właśnie drużyny jak ta która jedzie na Olimpiadę. Poniżej seria krótkich pytań i szybkich odpowiedzi Michała Struzika ze Spice Gears, reprezentanta Polski na Olimpiadzę Robotyki FGC:
BiznesTuba: Kim jesteś i jaką role pełnisz w drużynie?
Michał Struzik: Jestem Michał, mam 15 lat w drużynie pełnię rolę mechanika.
BT: Do czego się przygotowujecie?
Przygotowujemy się do FIRST Global Challange. Ogóln noświatowego turnieju robotycznego, który w tym roku będzie miał miejsce w Genewie.
BT: Jakie zadanie ma mieć robot?
Nasz robot, którego budujemy od miesiąca, będzie zbierał piłki, transportować je do kompresorów i ma za zadanie się podciągnąć.
BT: Czym dla ciebie jest robotyka?
Robotyka jest dla mnie moją pasją, którą starą się rozwijać żeby mnie w życiu do czegoś doprowadziła.
BT: Dlaczego w wolnym czasie budujesz roboty a nie oglądasz tiktoka albo grasz w gry komputerowe?
Sądzę, że budowa robotów pozwoli mi na osiągnięcie dużo więcej.
BT: Czy z robotyką wiążemy swoją przyszłość?
Z robotyką wiążę swoją przyszłość ponieważ w przyszłości planuję założyć firmę robotyczną skupiającą się na budowie robotów przemysłowych?
BT: Czy uważasz, że za 10, 20 lat roboty będą powszechne.
Sądzę, że za 10 albo 20 lat roboty będą powszechne, ponieważ już teraz testujemy dużo nowych, innowacyjnych robotów np. roboty drony kurierskie, które będą wykonywać wiele rzeczy.
BT: Czy chcesz w przyszłości zarabiać na tym pieniądze?
W przyszłości planuje na robotyce zarabiać spore pieniądze, ponieważ uważam, że jest to innowacyjny nadal rozwijający się i świeży kierunek, który ma duży potencjał na rynku.
BT: Czy uważasz, że Elon Musk jest wizjonerem w tym zakresie?
Sądzę, że Elon Musk w tym co robi jest naprawdę dużym wizjonerem, który stara się zbudować naprawdę dobrą AI np. w nowych autonomicznych Teslach-czujniki parkowania albo czujniki jazdy.
BT: Dlaczego już e szkole średniej myślisz o swojej przyszłości? Pracy w przyszłości.
Myślę o pracy w przyszłości w szkole średniej, ponieważ chcę już wiedzieć na co się ukierunkować a z czego zrezygnować a w co podążać.
BT: Czy podoba ci się to co robisz?
Według mnie to jest bardzo fajne zajęcie, które pozwala na odgryzie wielu kultur, wielu nowych doświadczeń, wielu pomysłów rozwijanie.
BT: A jaki macie cel na olimpiadzie na, którą jedziecie?
Mamy cel wygrać tę olimpiadę poprzez jeżdżenie, zbieranie piłek i dostarczanie ich do kompresora, podciąganie się. Chcemy zdobyć bardzo dużo punktów.
O FIRST Global: FIRST Global to mająca siedzibę w USA publiczna organizacja charytatywna typu not-for-profit, której misją jest inspirowanie przywództwa naukowego i technologicznego oraz innowacyjności u młodych ludzi ze wszystkich narodów, aby zwiększyć zrozumienie, zaimponować znaczeniem współpracy, rozwiązać najbardziej palące problemy świata i poprawić jakość życia dla wszystkich. FIRST Global stara się również przekonać rządy różnych krajów i organizacje na całym świecie do edukacji w zakresie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM), a także do wspierania jej poprzez inwestowanie w młodych ludzi, którzy wkrótce zaczną odgrywać swoją rolę w świecie.
O Reprezentacji Polski: Reprezentacja Polski bierze udział w zawodach od samego początku i jest jedną z najbardziej utytułowanych drużyn na świecie. Co roku nasz kraj reprezentują inne osoby, co jest wymogiem stawianym przez organizację FIRST Global, jednak niezmiennie otrzymują najwyższe nagrody i liczne wyróżnienia, a mianowicie:
W 2017 r. FIRST Global Challenge 2017, Waszyngton, USA: FIRST Global Grand Challenge Award: Silver (Nagroda FIRST Global „Wielkie Wyzwanie”: srebrny medal) – za zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji punktowej na 153 reprezentacje z całego świata.
W 2018 r. FIRST Global Challenge 2018, Meksyk, Meksyk: Albert Einstein Award for FIRST Global International Excellence: Bronze (Nagroda FIRST Global “Międzynarodowa Doskonałość” imienia Alberta Einsteina: brązowy medal) – trzecie miejsce w najbardziej prestiżowej kategorii. Drużyny otrzymujące nagrodę imienia Alberta Einsteina muszą reprezentować swą postawą wzorcowe wartości zarówno techniczne, które są sprawdzane podczas rozgrywki, jak i społeczne oraz fair-play.
W 2019 r. FIRST Global Challenge 2019, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie: Safety Award (Nagroda Bezpieczeństwa) – przyznawana drużynom, które kładą szczególny nacisk na bezpieczeństwo podczas pracy i promują ten niezwykle ważny aspekt zarówno podczas przygotowań, jak i w trakcie turnieju.
W 2021 r. FIRST Global Challenge 2021, zawody zdalne: FIRST Global Grand Challenge Award Education: Bronze, Poland & Yemen – (Nagroda FIRST Global „Wielkie Wyzwanie”: brązowy medal) – za zajęcie trzeciego miejsca w dziedzinie edukacji. Reprezentacja Polski wraz z Reprezentacją Jemenu przygotowały projekt uświadamiania środowisk lokalnych w obu państwach w zakresie cyberbezpieczeństwa. Gold Medal for Most Cost Effective Robot – dwa złote medale dla robotów Exterminator i Exterminator v2 za najbardziej opłacalnego robota, przyznawane były w dwóch kategoriach i w obu nasza reprezentacja okazała się najlepszą. Do tej nagrody porównywany był wynik punktowy do ceny podzespołów. Bronze Medal for Fastest Robot – brązowy medal dla najszybszego robota. Bronze Medal for Highest Score – brązowy medal za najwyższy wynik podczas zawodów.