Renta po wypadku komunikacyjnym nie jest dana raz na zawsze. Istnieje wiele sytuacji, w których ubezpieczyciel może chcieć ją obniżyć. Jednym z takich przypadków jest przejście na emeryturę. O tej i innych sytuacjach mówi ekspert Votum Odszkodowania Michał Kasprzyk.

Renta po wypadku – kiedy może być obniżona

Takich przypadków jest conajmniej kilka. Wszytsko zależy od tego jak kształtują się koszty związane z codziennym funkcjonowaniem w tym leczeniem czy rehabilitacją. Chodzi także o cenny leków. Jeśli te będa spadały ubezpieczyciel może dążyć do obniżenia świadczenia. Inną bardzo istotną sytuacją jest ta w której osoba pobierająca świadczenie zbliża się do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Renta po wypadku – wydaje się sprawą oczywistą dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Jednak nie zawsze jej wypłata jest natychmistowa. Zdarza się, że ubezpieczyciel kwestionuje jej zasadność. Wtedy pozostaje wystąpić na drogę sądową. Choć ta zwykle bywa długa, rentę można otrzymać jeszcze przed jej zakończeniem. Dodatkowo sprzeciw zakładu ubezpieczeń nie będzie miał na to wpływu. Dlaczego tak się dzieje i jak to osiągnąć? Tłumaczy ekspert Votum Odszkodowania Mateusz Leśniewski.

Renta po wypadku i co dalej?

Raz przynane świadczenie nie oznacza, że osoba poszkodowana będzie otrzymywała je do końca życia. Dodatkowo zakład ubezpieczeń ma prawo weryfikować stan zdrowia poszkodowanego.

Ponadto w skrajnych przypadkach może chcieć odebrać rentę lub ją obniżyć. Osoba poszkodowana również może jednak działać i mieć wpływ na jej wysokość. Wniosek o podniesienie renty nie jest jedym który można rozważyć.

Renta po wypadku. Bezterminowa nie znaczy dożywotnia - stetoskop
Renta po wypadku. Bezterminowa nie znaczy dożywotnia

Kapitalizacja renty z kolei może być dla wielu osób sposobem na rozpoczęcie nowego rozdziału. Osoby otrzymujące comiesięczne świadczenie powypadkowe mogą je zamienić na świadczenie jednorazowe. Jego wysokość pozwala dokonać inwestycji która będzie przynosiła wyższe zyski niż miesięczna renta.

Kapitalizacja renty a potem inwestycja

Takie rozwiązanie przeznaczone jest dla osób które mają pomysł na to co dalej zrobić z dużą gotówką. Pomysł na to jak ją wykorzystać by przynosiła miesiecznie wiecej niż dotychczasaowa renta.

Sposobów wykorzystania pieniędzy jest tyle ile osób otrzymujących świadczenie. Jednym z popularniejszych jest jednak inwestycja w nieruchomości z myślą o wynajmie. Czy jest to opłacalne? Dziś w wielu miastach nawet bardzo o czym pisaliśmy na portalu www.biznestuba.pl w ostatnim czasie. Poniżej kilka wniosków z artykułu:

Wynajem kupowanego teraz mieszkania przynosi stopę zwrotu wynoszącą średnio niecałe 7%. Co ciekawe najgorzej w naszym zestawieniu wypada Gdynia (6%). Trzeba jednak dodać, że wielu właścicieli mieszkań nad morzem stosuje technikę, która w praktyce znacząco podwyższa zyskowność. Mieszkanie jest przez 8-10 miesięcy w roku wynajmowane długoterminowo. W okresie letnim jest natomiast udostępniane turystom na okresy 1-2 tygodni. To sprawia, że w rzeczywistości zyski mogą być jednymi z wyższych w Polsce. W przypadku mieszkań kupionych kilka lat temu nierzadko przekraczają 10% rocznie.

Koszt najmu i rentowność inwestycji w mieszkanie

kapitalizacja reny a później Najem mieszkań  - tabela
Najem mieszkań coraz droższy.

Cały artykuł dotczący cen najmu nieruchomości znajduje się tu: Najem mieszkań coraz droższy. Oto aktualne ceny.