Epidemia koronawirusa sprawiła, że praca zdalna stała się koniecznością. Praca z domu wymaga skrupulatnego przygotowania zarówno ze strony firmy jak i samego pracownika.

Zapraszamy do czytania porad przygotowanych przez ekspertów. Ułatwią one funkcjonowanie w nowej rzeczywistości i sprawią, że Wasza praca będzie nie tylko efektywna, ale też bezpieczna dla psychiki. Praca zdalna – jak ją wykorzystać w 100%?

Praca zdalna. Spis treści:

  • Zasady pracy zdalnej
    Jak efektywnie wykonywać obowiązki służbowe z domu?
  • Home office nie taki straszny
    Jak zorganizować przestrzeń do pracy w domu i z jakich narzędzi korzystać?
  • Wirtualny lider
    Wskazówki dla menedżerów zespołów pracujących zdalnie
  • BHP osamotnienia
    Jak przeżyć w pojedynkę czas izolacji?
  • Z daleka od firmy
    Czyli prawne aspekty pracy zdalnej
praca zdalna

Fragment artykułu „Wirtualny lider”:

„Praca wirtualnego lidera jest bardziej wymagająca i zajmuje więcej czasu! Szacuje się, że zarządzanie wirtualnym zespołem zajmuje o połowę więcej czasu niż tradycyjnym. Ponadto bycie dobrym liderem zespołu ulokowanego w jednym biurze nie oznacza sukcesu w otoczeniu wirtualnym, ponieważ wymaga ono znacznie bardziej rozwiniętych umiejętności interpersonalnych.

Spośród wielu narzędzi psychometrycznych, opisujących różnorodności ludzi w czasach nagłego przejścia na zarządzanie wirtualne, skupiliśmy się na wnioskach wynikających z kilku z nich, szukając podpowiedzi dla liderów. Rozumiejąc ich skale badawcze, nawet bez wykonywania badań psychometrycznych sobie czy zespołowi – co w przyszłości bardzo polecamy – lider może się nimi zainspirować i dobrać narzędzia do pracy ze sobą oraz zespołem.

Jaka jest Twoja wartość jako lidera?

Według badań i koncepcji Instytutu Gallupa wartość lidera opiera się na czterech podstawowych filarach:

  • Dawaniu i budowaniu wzajemnego zaufania;
  • Byciu życzliwym – widzenie człowieka, a nie tylko zasobu do wykorzystania;
  • Byciu stabilnym, również w aspekcie emocjonalnym, przewidywalności zachowań, oraz stałości decyzyjnej;
  • Umiejętność nadawania sensu pracy członkom zespołu i organizacji.

To oznacza, że warto, aby lider zadał sobie pytanie, czy realizował powyższe punkty w pracy stacjonarnej oraz na jakim poziomie, a następnie jak może je realizować w wirtualnym świecie? Poprzez jakie zachowania i komunikaty może budować swoją stabilność i nadawać sens ludzkiej pracy? Szczególnie w sytuacji, kiedy zapewne wielu członkom zespołu może doskwierać poczucie izolacji, brak dobrego miejsca do pracy w warunkach domowych, nagłość zmiany i poczucie niepewności czy wręcz lęku o stabilizację i bezpieczeństwo finansowe swojego jutra. Jakimi zachowaniami da świadectwo swojego zaufania i bieżącej życzliwości dla każdego z członków zespołu?”

POBIERZ DARMOWEGO E-BOOKA „PRACA ZDALNA”: >>TUTAJ<<