Programy tworzone w Polsce są od dawna cenione na całym świecie. Europejski Tydzień Kodowania pokazał, że nasz kraj staje się liderem wspierania edukacji i rozwoju nowoczesnych kompetencji cyfrowych

Polacy utrzymują się w ścisłej czołówce krajów rankingu TopCoder, prestiżowego konkursu dla programistów. W czerwcu tego roku, polski zespół Need for C zdobył Mistrzostwo Świata w kodowaniu Hello World Open pokonując 2,5 tysiąca drużyn. W tegorocznych, międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich organizowanych w USA, zespół Hyperion 2 z Politechniki Białostockiej również okazał się być najlepszym. Rok temu Polacy zatriumfowali w światowym finale zawodów Imagine Cup. Chętnie kodują też najmłodsi, co potwierdziła tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania.

Mieszkańcy Europy potwierdzili, że chcą rozwijać swoje kompetencje cyfrowe oraz dyskutować na temat wpływu nowych technologii na ich przyszłość, gospodarkę państw Unii oraz Europejski rynek pracy. W październiku tego roku, w 38 krajach Europy zorganizowano ponad 3000 imprez dedykowanych programowaniu. W Polsce odbyło się 295 wydarzeń, co zagwarantowało nam trzecie miejsce na podium tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania. Nasz kraj znalazł się w trójce liderów wspierających rozwój umiejętności cyfrowych, przygotowując różnorodne warsztaty z programowania dla najmłodszych, ich rodziców oraz nauczycieli. 14 października Mistrzowie Kodowania gościli w Brukseli, gdzie przeprowadzono dwugodzinną lekcję pokazową dla członków Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz przedstawicieli biznesu.

Cieszy nas nie tylko sukces Polski podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania, ale zauważalny wzrost zaangażowania w naukę programowania zarówno najmłodszych jak i ich rodziców oraz nauczycieli – mówi Blanka Fijołek, PR & CSR Senior Manager w Samsung Electronics Polska.

Polska i inne państwa, które wprowadziły do podstawy programowej kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych obowiązkowe zajęcia z programowania są dowodem, że technologie cyfrowe pozytywnie zmieniają oblicze systemu edukacji. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się program Mistrzowie Kodowania – inicjatywa poświęcona rozwijania umiejętności w zakresie programowania, ale także kreatywności i myślenia strategicznego, czyli najbardziej poszukiwanych kompetencji na globalnym rynku pracy. W 2013 roku Komisja Europejska poinformowała, że do 2015 roku liczba osób potrzebnych do wypełnienia luki zatrudnienia w branży ICT może wynieść nawet 900 tysięcy. Obserwując dotychczasowe osiągnięcia polskich zespołów w zawodach i konkursach związanych z informatyką, prawie milion wolnych miejsc pracy w sektorze ICT może być ogromną szansą dla Polaków.

źródło: http://samsungmedia.pl/