Najpopularniejsze nazwiska w Polsce raczej nie są zaskoczeniem. Ciekawić za to może ich liczba. Tego najczęściej spotykanego jest ponad 200 tysięcy. To tak jakby niemal w całej Częstochowie wszyscy nosili to samo nazwisko! Co ciekawe w Polsce mieszka też… 21 539 Polaków. To twarde i pewne informacje z portalu DANE.gov.pl.
Ministerstwo Cyfryzacji podaje tam jeszcze więcej szczegołów: Na naszym portalu opublikowaliśmy właśnie ich aktualną listę. Możecie szukać rodziny, znajomych i… ciekawostek. My część tej pracy już za Was wykonaliśmy. Oto efekty.
Zaskakująca prawda o Polakach
Najpierw jednak wróćmy do Polaków. Po pierwsze w naszym kraju mieszkają obecnie 10 942 kobiety i 10 597 mężczyzn noszących to dumne nazwisko. Po drugie warto zapytać jak nazywają się inni Polacy, którzy nie mają na nazwisko Polak?
Przed Wami nasz TOP 10 najpopularniejszych nazwisk w Polsce:
- 1. Nowak – tak na nazwisko ma 203 980 osób,
- 2. Kowalska/Kowalski – nazywa się tak 137 981 Polaków,
- 3. Wiśniewska/Wiśniewski – to nazwisko, które nosi 109 896 osób,
- 4. Wójcik – 99 098 osób o tym nazwisku mieszka w naszym kraju,
- 5. Kowalczyk – to nazwisko 97 537 osób,
- 6. Kamińska/Kamiński – nazywa się tak 94 829 osób,
- 7. Lewandowska/Lewandowski – tak na nazwisko ma 92 903 osoby,
- 8. Zielińska/Zieliński – nazywa się tak 90 658 osób,
- 9. Szymańska/Szymański – takie nazwisko ma 88 381 osób,
- 10. Woźniak – 87 981 osób nosi takie nazwisko.
Najpopularniejsze nazwiska – Chcecie poznać inne? Zajrzyjcie do bazy Ministerstwa Cyfryzacji.
– Poza tymi najpopularniejszymi, znajdziemy w niej ponad 290 tysięcy nazwisk z całego kraju. Co więcej to nie wszystkie interesujące dane, które publikujemy na naszym portalu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Lista nazwisk to tylko jedna z ponad 14 tysięcy baz, które udostępniamy na DANE.gov.pl – dodaje szef MC.
Bierzcie i korzystajcie
Na portalu znajdziecie również wiele innych bezpłatnych danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii. Ponadto dzięki nim powstało już wiele przydatnych aplikacji. Choćby umożliwiających sprawdzenia w telefonie rozkładów jazdy komunikacji miejskiej, czy prezentujących okoliczne zabytki.
Dostęp do publikowanych przez nas danych może być – na co liczymy – świetnym impulsem dla rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Dodatkowo chcemy to stale ułatwiać poprzez otwieranie kolejnych zasobów – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
W efekcie portal DANE.gov.pl jest zasilany danymi z ponad 120 instytucji. Wciąż się rozwija i wzbogacamy go o nowe funkcjonalności.
Ponadto, niektóre – dostępne na naszym portalu – zasoby są otwarte przez API, tj. kod używany przez programy komputerowe, który umożliwia ich wzajemną komunikację. W efekcie oznacza to nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.