Tylko do piątku, 20 stycznia, przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania na kolejny rok. Po raz pierwszy mogą to zrobić elektroniczne, warunkiem jest jednak posiadanie profilu zaufanego lub płatnego podpisu elektronicznego.

Jeśli przedsiębiorca chce zmienić sposób opodatkowania swojego biznesu, jaki stosował do tej pory, musi powiadomić o tym fiskusa najpóźniej 20 stycznia br. Chodzi o przejście ze skali podatkowej na podatek liniowy lub formy ryczałtu oraz odwrotnie, z liniowego i form ryczałtu na skalę.

„Deadlinem” nie muszą się przejmować ci właściciele działalności, którzy chcą kontynuować w 2017 r. przyjętą w zeszłym roku formę opodatkowania, z wyjątkiem kartowiczów. Jeśli oni chcą nadal opłacać PIT przy pomocy karty podatkowej, również do 20 stycznia br. są obowiązani złożyć wniosek o zastosowanie karty podatkowej, tj. PIT-16.

  skala podatkowa podatek liniowy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych  

karta podatkowa

Czy można zrezygnować w trakcie roku?  

 

nie

 

nie

 

tak

Możliwe przymusowe przejście na skalę w trakcie roku  

 

tak

 

tak

 

tak

 

 

Kto nie może wybrać tej formy PIT-u?

 

 

 

 

 

współpracujący z byłym pracodawcą

m.in. przedsiębiorcy z nieokreślonych w ustawie branż;

współpracujący z byłym pracodawcą; niektóre wolne zawody, prawnicy, księgowi, ochroniarze

m.in. przedsiębiorcy z nieokreślonych w ustawie branż; zatrudniający więcej pracowników niż określono w ustawie
Jak zgłosić decyzję o zmianie opodatkowania? oświadczenie pisemne

lub CEIDG-1

oświadczenie pisemne lub CEIDG-1  

oświadczenie pisemne lub CEIDG-1

 

PIT-16 lub CEIDG-1 z dołączonym PIT-16

Ważne zmiany przepisów obowiązujące od 2017 r.  

nowe zasady liczenia kwoty wolnej

 

utrzymany na dotychczasowych zasadach

 

zwiększony limit przychodów z 150 tys. do 200 tys. euro

 

utrzymana wysokość stawek z 2016 r.

Formalności przez internet

Zmiany opodatkowania można dokonać w urzędzie skarbowym, składając pisemne, sporządzone samodzielnie oświadczenie o wyborze formy opodatkowania lub zawiadomienie o rezygnacji z danej formy (a w przypadku karty podatkowej deklarację PIT-16) lub wysłać listem polecony. Od tego roku można też dokonać zmiany opodatkowania elektronicznie.

W tym ostatnim wypadku trzeba skorzystać z wniosku o zmianę wpisu CEIDG-1 dostępnym na www.prod.ceidg.gov.pl. Zaznaczamy w okienku nr 1 rodzaj wniosku, a przy nr 18 formę opodatkowania. Kartowicze wypełniający CEIDG-1 muszą dołączyć do wniosku PIT-16.

Aby zmiana opodatkowania biznesu odbyła się w pełni online, przedsiębiorca musi posiadać albo wykupiony kwalifikowany podpis elektroniczny (poświadczony certyfikatem) albo potwierdzony profil zaufany, który jest bezpłatny. Jednym z nich musi bowiem podpisać elektroniczny CEIDG-1. Płatny podpis można kupić jedynie w certyfikowanych firmach, darmowy można uzyskać na www.pz.gov.pl. „Aktywacja” bezpłatnego e-podpisu może wiązać się z koniecznością złożenia niestety osobistej wizyty w Punkcie Potwierdzającym (urzędzie skarbowym, niektórych placówkach ZUS-u, ale i też np. oddziałach Idea Banku, mBanku).

 „Samozatrudnieni” bez wyboru

Warto pamiętać, że wyboru ryczałtu czy podatku liniowego pozbawiony jest ten przedsiębiorca, który współpracuje ze swoim byłym lub obecnym pracodawcą. W praktyce chodzi o osoby, które zakładają działalność gospodarczą jedynie pod jednego kontrahenta – ich pracodawcę – zmieniając tym samym etat na własną firmę, czyli ich zdaniem na korzystniejszy od etatu „kontrakt”. Popularnie nazywa się takich przedsiębiorców samozatrudnionymi.

Źródło: taxcare.pl