Gra giełdowa z wykorzystaniem realnych środków finansowych może przynieść ci ponadprzeciętne zyski, ale musisz się jednocześnie liczyć z wysokim ryzykiem straty części lub nawet wszystkich posiadanych środków finansowych. Jeśli chcesz inwestować w akcje spółek giełdowych, to nie pozostaje Ci nic innego, jak wybrać dom maklerski czy biuro inwestycyjne, w którym otworzysz swój indywidualny rachunek i rozpoczniesz po wpłacie depozytu zabezpieczającego swoje inwestycje.
Musisz wiedzieć przy tym, że nie masz możliwości inwestowania samodzielnie na giełdzie, ale zawsze musisz skorzystać z usług maklera. Jak to zrobić i jak inwestować za jego pośrednictwem?
Makler jako pośrednik przy inwestowaniu
Makler jest pracownikiem giełdy lub domu maklerskiego czy podobnej instytucji, która prowadzi rachunki inwestycyjne graczy giełdowych i realizuje transakcje, jakie są przez inwestorów zlecane. Nazywany jest on maklerem papierów wartościowych, albo maklerem lub brokerem giełdowym. Pełni funkcję pośrednika w transakcjach między rynkiem giełdowym a poszczególnymi inwestorami – indywidualnymi oraz instytucjonalnymi.
Istnieją jednak dwa typy maklerów – pierwszym jest makler front office, który na co dzień obsługuje klientów, a jego głównym zadaniem jest przygotowywanie i przekazywanie na giełdę zleceń kupna i sprzedaży od swoich klientów. Drugim typem maklera jest makler back office, który jest pracownikiem giełdy i nie zajmuje się obsługą klientów, a przygotowuje rekomendacje, analizy i sporządza komentarze do posiedzeń giełdy, jak i sprawdza pracę maklerów front office.
Wybór domu maklerskiego
Przy rozpoczynaniu inwestycji na giełdzie papierów wartościowych, jedną z pierwszych rzeczy, jakie musisz zrobić, to wybór domu maklerskiego, w którym będziesz korzystać z usług maklera. Wiele kwestii powinieneś przy tym sprawdzić, przede wszystkim to, jaką ofertę ma dom maklerski, czy oferuje inwestowanie wyłącznie na polskiej giełdzie papierów wartościowych, czy również na giełdach zagranicznych. Czy będziesz mieć dostęp do wygodnej w obsłudze platformy transakcyjnej czy jednak będziesz musiał składać zlecenia kupna i sprzedaży wybranych walorów na giełdzie przez telefon lub podczas osobistych spotkań z maklerem.
Istotne staje się też sprawdzenie wysokości opłat i prowizji, jakie są naliczane przez dom maklerski. Niekoniecznie otwarcie konta inwestycyjnego w banku, w którym masz już rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy będzie najlepszym działaniem. Warto sprawdzić oferty konkurencyjne, domów i biur maklerskich dla wyboru najbardziej atrakcyjnych propozycji.
Zobacz także, jaką opiekę maklera oferuje ci dany dom maklerski. Czy będziesz mógł liczyć na wsparcie eksperta przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Niektórzy maklerzy mają też kompetencje do tego, by udzielać porad inwestycyjnych, czyli wskazywać takie akcje czy inne papiery wartościowe, które w danym czasie dają największe szanse na wypracowanie pożądanych zysków.
https://www.xtb.com/pl/edukacja/najlepsza-platforma-forex
Zlecenia na zakup i sprzedaż papierów wartościowych
Samo inwestowanie za pośrednictwem maklera giełdowego polega na przekazywaniu w wybrany sposób, głównie za pośrednictwem specjalnych platform transakcyjnych, zleceń np. kupna akcji wybranej spółki po określonej cenie. Możesz ustanowić cenę maksymalną, jaką jesteś w stanie zapłacić za takie papiery wartościowe, albo też zdecydować się na realizację transakcji po aktualnej cenie sprzedaży ustalonej przez siły podaży i popytu na giełdzie papierów wartościowych.
Musisz zapewnić na rachunku inwestycyjnym określoną kwotę pieniędzy, którą makler wykorzysta do dokonania zakupu i zarejestruje kupione papiery wartościowe na twoim indywidualnym koncie. Później możesz je trzymać do czasu, kiedy uznasz, że ich sprzedaż będzie dla ciebie opłacalna lub korzystna pod innymi kątami. Przy inwestowaniu możesz kierować się wynikami uzyskiwanymi przez indeksy giełdowe, które są koszykiem akcji spółek największych na giełdzie lub notowanych w konkretnym sektorze gospodarki.
Inwestowanie za pośrednictwem maklerów giełdowych jest właściwie jedyną drogą do bycia inwestorem lokującym posiadane środki finansowe w akcje spółek.