Inflacja zjada już dwie nasze miesięczne pensje i ciągle rośnie. Ceny dla konsumentów wzrosły w styczniu o 17,2 proc. wobec 16,6 proc. w grudniu 2022 r. – podał Główny Urząd Statystyczny.
Według wstępnych danych w styczniu 2023 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 17,2% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 2,4%.
Inflacja w Polsce – ceny w górę
W porównaniu ze styczniem zeszłego roku podrożały:
- żywność i napoje bezalkoholowe – o 20,7 proc.
- napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe – o 9,9 proc.
- mieszkanie – o 22,3 proc. (w tym nośniki energii o 34 proc.)
- transport – o 16 proc. (w tym paliwa do prywatnych środków transportu – o 18,7).
W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,9 proc. m/m, napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe wzrosły o 1,2 proc., mieszkania – wzrosły o 6 proc. m/m, w tym nośniki energii wzrosły o 10,4 proc., transportu spadły o 0,5 proc. m/m – w tym paliwa do prywatnych środków transportu pozostały bez zmian.
Konsensus rynkowy wyniósł 17,6 proc. r/r i 2,8 proc. m/m.
Styczniowe dane mają charakter wstępny i prezentowane są w zawężonym zakresie. Pełne dane o inflacji za styczeń Główny Urząd Statystyczny zaprezentuje wraz z wynikami za luty, po zaktualizowaniu struktury wydatków gospodarstw domowych na 2023 rok.
Źródło: GUS
Przeczytaj także: PIT dla rodzica — sprawdź, jak zyskać nawet 24 tysiące zł zwrotu!
Od 15 lutego, dzięki usłudze Twój e-PIT, można już składać roczne zeznanie podatkowe. W tym roku po raz pierwszy, za sprawą Polskiego Ładu, rozliczenie może okazać się skomplikowane i trudniejsze niż w ubiegłych latach. Warto jednak pamiętać, że nowe przepisy w wielu przypadkach pozwolą podatnikom także sporo zyskać. Szczególnie uprzywilejowaną grupą są rodziny, które mogą skorzystać z szeregu ulg i odliczeń.
Jak wpisać wszystkie ulgi do wstępnie przygotowanego przez Ministerstwo Finansów zeznania podatkowego i zyskać większy zwrot?
Wystarczy zastosować 4 proste kroki:
- Wczytaj Twój e-PIT z portalu podatki.gov.pl,
- Sprawdź wszystkie zmiany i przysługujące ci preferencje – lista znajduje się poniżej,
- Wpisz poprawnie wszystkie przysługujące ci ulgi i odliczenia w e-pity.pl,
- Wyślij swój PIT i czekaj na zwrot – otrzymasz go najpóźniej do 45 dni.