Na świecie istnieje kilka miejsc, w których widok żwawych stulatków raczej nikogo nie dziwi. Większość z tych „krain długowieczności” znajduje się w Azji, choć niektóre położone są też w Europie. Co sprawia, że w dobie codziennego wyścigu, w którym codziennie ściera się człowiek i nowe technologie, ludzie dożywają sędziwego wieku w psychicznym i fizycznym dobrostanie? W przestrzeni OFF Piotrkowska Center w Łodzi już wiedzą – w myśl idei biofilii, chodzi o kontakt z naturą. Także w środowisku… pracy!

Naukowcy są zgodni: na wydłużenie życia wpływa kilka czynników. Za przykład podają północną części Sardynii, gdzie żyje najwięcej w Europie osób powyżej setnego roku życia. Oczywiście dużą rolę odgrywa zdrowa dieta, bogata w warzywa czy owoce morza. Nie bez znaczenia jest również dodatek bogatego w antyoksydanty wina. Długowieczność gwarantuje również odpowiednia dawka i jakość snu, a także, a może przede wszystkim, obcowanie z naturą.

Badacze ustalili, że Sardyńczycy z północnej części wyspy, zajmując się uprawą roślin i hodowlą zwierząt, niemal cały dzień spędzają na świeżym powietrzu, gdzie dodatkowo zapewniają sobie dawkę naturalnego ruchu. Każdy z tych czynników wpływa zarówno na zdrowie fizyczne (jeden z najmniejszych w Europie wskaźników zachorowalności na choroby układu krążenia), jak i psychiczne (rzadkie przypadki zachorowań na depresję czy inne zaburzenia nastroju). A jak na tle włoskiej wyspy wygląda sytuacja na naszym gruncie?

Zielono mi, czyli kilka słów o tym, jak kwitnie OFF Piotrkowska Center

Smog. Siedząca praca w zamkniętych przestrzeniach z klimatyzacją, bez dostępu do świeżego powietrza. Brak obcowania z naturą, zielenią, roślinnością. Ośmiogodzinne sesje wpatrywania się w ekran komputera, a po pracy – w ekran smartfona czy tabletu. Brak ruchu i nienaturalne pozycje. Jedzenie w biegu zamiast celebracji posiłków… Różnice pomiędzy życiem we współczesnym mieście, a słoneczną Italią, można niestety mnożyć w nieskończoność.

Problem dostrzegła już branża nieruchomości, czego efektem są coraz bardziej zrównoważone przestrzenie do pracy czy zakupów. – W pracy spędzamy 8 lub więcej godzin dziennie. Wychodzimy więc z założenia, że należy zrobić wszystko, by pracownicy w przestrzeniach biurowych czuli się komfortowo – mówi Michał Styś, prezes zarządu OPG Property Professionals i pomysłodawca projektu OFF Piotrkowska Center. – Jako profesjonalni zarządcy projektów i doradcy rynku nieruchomości, zorientowani w aktualnych trendach i potrzebach, pragniemy zapewniać użytkownikom coś więcej, niż komfort. W projektach, którymi zarządzamy, sięgamy więc po trend biofilii, coraz silniej obecny w mieszkaniach, domach, na ulicach, ale również w biurach – dodaje.

Biofilia w praktyce

Czym jest biofilia, zaadaptowana przez architekturę, a w konsekwencji rynek nieruchomości? To zapewnianie ludziom swobodnego dostępu do natury – jej kojących oczy kolorów, pięknych zapachów i nieprzewidywalnych, a jednocześnie najpiękniejszych faktur. W biurze OPG Property Professionals zaczęło się od zielonej ściany, utkanej z żywych roślin. Stopniowo, zieleń „zagarnia” coraz więcej terenu dawnej fabryki bawełny, dziś znanego pod nazwą OFF Piotrkowska Center. Miejsce to określa się często mianem kreatywnego ekosystemu, dosłownie i w przenośni. Obok artystów rękodzielników, unikatowych marek oraz innowacyjnych przedsiębiorców zajmujących klimatyczne, poprzemysłowe lokale, na dachu jednego z budynków biurowych funkcjonuje hotel dla… dziko żyjących owadów.

Choć na popularnym OFFie każdego dnia pracują i spotykają się setki ludzi, to życie w tym miejscu płynie tempem jemu tylko właściwym… – Pracownicy tutejszych biur mogą odpocząć na trawiastej „górce” lub przejść spacerem na spotkanie z klientem do jednej z klubokawiarni czy restauracji, a wieczorem obejrzeć film w kinie plenerowym. W każdą sobotę warto odwiedzić również Eko Targ ze zdrową żywnością albo delektować się niespiesznie lunchem z drugiego zakątka świata, w myśl filozofii slow food – wymienia Karolina Aftańska, koordynator projektu OFF Piotrkowska Center. – Ruch, kontakt z naturą, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, a także otoczenie zachęcające do wyjścia na świeże powietrze – to nasze sposoby na wprowadzanie więcej natury w życie dawnej fabryki Franciszka Ramischa! – dodaje.

Przeczytaj także:

Co ma paproć do biura?

Obok TEAL OFFICE i SEPIA OFFICE, dwóch obiektów biurowo-usługowych na terenie OFFa, OPG Property Professionals jako zarządca inwestycji realizuje obecnie kolejny projekt – FERN OFFICE. Już sama nazwa sygnalizuje uwzględnienie trendu biofilii w kierunku rozwoju kompleksu. Fern po angielsku oznacza „paproć”, dlatego cykl życia budynku odbiegać będzie od standardowych biurowców. Wewnątrz budynku znajdzie się miejsce m.in. na rozległą, dwukondygnacyjną ścianę pokrytą żywą roślinnością, a na dachu powstanie nowa strefa relaksu w samym sercu miasta – rooftop z zielenią, leżakami i barem. Nowe nasadzenia pojawią się również z drugiej strony terenu, obok rynku OFFa, zapewniając działającym tam ogródkom gastronomicznym przyjemny chłód i cień.

Adaptowanie rozwiązań zgodzie z ideą biofilii nie tylko tworzy nową jakość w polskiej przestrzeni miejskiej, lecz pozwala też wyróżnić projekt w rywalizacji o najemcę. – Firmy coraz świadomiej podchodzą do tego, jaki wpływ na ich zespoły ma środowisko. Powierzchnie biurowe, handlowe i usługowe dla naszych najemców szyjemy więc „na miarę”, uwzględniając indywidualne preferencje – podkreśla Monika Hryniewicz, Head of Leasing w OPG Property Professionals. – By zachęcić pracowników do wyjścia na świeże powietrze, powstający na terenie OFFa parking wielopoziomowy wzbogacimy o instalacje sportowo-rekreacyjne znajdujące się na dachu. Odetchniemy pełną piersią, ponieważ elewację budynku w całości pokryją żywe rośliny pochłaniające emitowany wraz ze spalinami dwutlenek węgla. Nie zabraknie też stacji do ładowania samochodów elektrycznych. To wszystko stanowi ukłon w stronę klientów, którzy już teraz przeszli na „zieloną stronę mocy” – dodaje.

Trend, który wydłuży nam życie?

Biofilia to trend, który cały czas się rozwija i w połączeniu z ideą slow life oraz life-work balance, skutecznie zmienia podejście projektantów, inwestorów, najemców biur oraz pracowników do otaczającej ich przestrzeni. Czy zielone biura, rozległe podwórce miejskie i spacery na świeżym powietrzu podczas przerwy w pracy pozwolą ludziom dożyć stu i więcej lat? Tego nie wiadomo, jednak z pewnością takie działania zbliżają mieszkańców miast i pracowników biurowych do ideału życia i pracy Sardyńczyków.

Źródło: OFF Piotrkowska Center