Aktywność dla każdego. Dlaczego warto zachęcać pracowników do uprawiania sportu? Każdy z nas chociaż raz w życiu słyszał, że sport to zdrowie. Jednak mało kto zastanawia się, dlaczego naprawdę ma to sens, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej. Korzyści jest wiele, warto więc zachęcać pracowników do aktywności i rywalizacji, tak jak robi to Carlsberg Polska.
Można wymienić wiele korzyści z uprawiania sportu. Tuż po wysiłku fizycznym z pewnością poczujemy przypływ pozytywnej energii niwelujący nasze zmęczenie psychiczne po całym dniu pracy. Stajemy się mniej ospali, znikają negatywne myśli i emocje, wraca jasność umysłu wraz z koncentracją. Sport jest zatem znakomitym sposobem na rozładowanie napięcia i chociaż chwilowego odłączenia się od stresujących nas bodźców.
Korzyści długoterminonwe
Warto jednak skupić się na długoterminowych zaletach uprawiania sportu. Pierwszą korzyścią zmuszania naszego ciała do wysiłku fizycznego jest wzmocnienie systemu immunologicznego. Jest to aspekt szczególnie ważny w obecnych czasach, nie tak dawno przecież musieliśmy się przecież mierzyć z pandemią COVID-19. Oprócz tego, że sam wirus stanowił zagrożenie dla naszego zdrowia, w wielu przypadkach pogorszeniu ulegał również nasz stan psychiczny. Zwłaszcza w efekcie przeciążenia ciągłym niepokojem, zmianą stylu życia (poprzez chociażby zamknięcie obiektów sportowych). Ponadto ograniczeniem kontaktu z rodziną i znajomymi oraz stresem związanym z możliwością utraty pracy przez pracowników wielu branż.
O jakich jeszcze korzyściach możemy mówić przy regularnym uprawianiu sportu? Bez wątpienia jest to poprawa krążenia. Co w dłuższym czasie będzie wiązało się z obniżeniem ciśnienia tętniczego i zmniejszeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, z którymi zmaga się wielu Polaków. Co więcej, dzięki systematycznym ćwiczeniom poprawiamy naszą przemianę materii i obniżamy poziom cukru we krwi. Tym samym przeciwdziałamy ryzyku wystąpienia cukrzycy typu II w przyszłości. Ćwiczenia powodują również wzrost gęstości kości, dzięki czemu będziemy mniej narażeni na osteoporozę. Zawsze należy pamiętać jednak o odpowiedniej diecie!
Wsparcie w codziennym życiu
Sport pomaga nam również w życiu codziennym. Poprawienie wydolności płuc i polepszenie pracy układu oddechowego można poczuć, biegnąc do autobusu lub wchodząc na piąte piętro bloku. Podnoszenie ciężkich zakupów? Nie będzie to już problemem, gdy nauczymy się poprawnie podnosić ciężary, chociażby na zajęciach crossfit lub na siłowni z trenerem osobistym. Ukształtowanie odpowiedniej postawy ciała poprzez wzmocnienie mięśni (w tym głębokich) jest niezwykle istotne z dwóch powodów. Po pierwsze, zmniejsza obciążenie kręgosłupa i stawów. To z kolei zabezpiecza nas przed dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, a w przypadku już istniejących może je zmniejszyć. Z drugiej strony warto wspomnieć o aspekcie estetycznym, czyli ogólnym wyglądzie naszej sylwetki (wyprostowana postawa, zarysowane mięśnie).
Piękną cechą sportu jest jego zróżnicowanie. Każdy może znaleźć coś dla siebie, dobrać wysiłek fizyczny dopasowany do swojego charakteru oraz możliwości. Jest to bardzo ważne, aby sport sprawiał nam przyjemność – gdy będziemy się do niego zmuszać, szybko możemy się zniechęcić. Jeśli brak nam motywacji, dzielmy się tym doświadczeniem z innymi – zapiszmy się na zajęcia grupowe bądź zaprośmy znajomego lub członka rodziny do wspólnych treningów.
O czym warto pamiętać?
Pamiętajmy, że sport to zdrowie i żeby w pełni korzystać z jego zdrowotnych atrybutów, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Rozpoczynając swoją przygodę ze sportem, warto wykonać badania profilaktyczne oraz skonsultować się z lekarzem i trenerem. Z jednej strony należy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania wynikające z ogólnego stanu zdrowia. Druga kwestia to technika wykonywania ćwiczeń czy biegania, a także odpowiedni dobór sprzętu, np. ergonomiczne ustawienie roweru, zakup odpowiedniego kasku, dobranie długości nart, kijków do nordic walking itd.
Niezbędnym elementem przygotowania ciała do wysiłku fizycznego jest rozgrzewka, która może ochronić nas przed urazami oraz ma korzystny wpływ na efektywność treningu. Podczas rozgrzewki pobudzamy nasze mięśnie, uelastyczniamy stawy oraz poprawiamy wentylację płuc. Z kolei po zakończonym treningu koniecznie zarezerwujmy czas na stretching, czyli ćwiczenia rozciągające. Dlaczego jest to ważne? Podczas intensywnego wysiłku fizycznego mię-śnie kurczą się i dopiero zastosowanie takich ćwiczeń przywraca ich odpowiednią długość. Regularne rozciąganie warto również stosować nie tylko po treningu, ale jako niezależną, codzienną aktywność. Przyniesie nam wiele korzyści, np. zwiększenie elastyczności mięśni i koordynacji ruchowej, mobilności stawów oraz zmniejszenie ryzyka urazów i poprawa ogólnej postawy ciała (wyrównanie napięcia mięśniowego między poszczególnymi partiami ciała).
Aktywność i równowaga w sporcie
Nieodłączną częścią aktywności fizycznej jest odpowiednie odżywianie i nawodnienie, zarówno przed treningiem, w jego trakcie, jak i po zakończeniu. Energię podczas wysiłku fizycznego zapewni nam posiłek składający się z węglowodanów złożonych (np. rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe czy warzywa) o niskim indeksie glikemicznym. Trawienie węglowodanów złożonych trwa dłużej i są one wolniej wchłaniane do krwi. Z tego powodu są one dobrym źródłem energii przed rozpoczęciem aktywności fizycznej. Z kolei po zakończonym treningu, kiedy potrzebujemy szybko uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach, sięgamy po przekąskę o wysokim indeksie glikemicznym oraz uzupełniamy białko, żeby przyspieszyć regenerację mięśni (np. chude produkty mleczne, jajka, warzywa strączkowe, mięso i ryby).
Oprócz aktywności fizycznej niezwykle ważny dla zdrowia i zachowania równowagi wewnętrznej jest odpoczynek i relaks. Wprowadzenie do naszego planu dnia ćwiczeń relaksacyjnych pomoże zniwelować napięcia, których doświadczamy na co dzień.