W najbliższych dniach, 22 i 23 listopada odbędzie się 7. edycja Open Eyes Economy Summit 2022 w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Dzięki hybrydowej formule będzie można uczestniczyć w nim zarówno stacjonarnie, jak i online. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będzie wiarygodność oraz jej odzwierciedlenia w życiu społeczno-gospodarczym i politycznym. Podczas Kongresu będzie miała miejsce prezentacja finalnych wniosków z opracowanego raportu „Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski”.
Program OEES 2022
W tegorocznych blokach programowych FIRMA-IDEA, MIASTO-IDEA i MARKA – KULTURA zaplanowano 7 ścieżek tematycznych, takich jak: Wiarygodność ekonomiczna; Prawa człowieka w biznesie; Klimatyczna regeneracja miast; Młodzi w mieście; Green Deal – energia, żywność, zdrowie; Design thinking w transformacji ku nieznanemu; Open Eyes to Ukraine.
Program wypełnia ponad 80 paneli i dyskusji programowych, a wśród nich znajdują się także sesje specjalne, takie jak m.in.: Szok energetyczny – przeczekanie czy dostosowanie? – z udziałem ambasadorów państw, które objęły patronat nad OEES, w tym Ambasadorem Litwy, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Dekarbonizacja przemysłu – neutralność klimatyczna i transformacja energetyczna wobec widma kryzysu – z udziałem przedstawicieli EKES i reprezentantami największych polskich firm i międzynarodowych koncernów, sesja Zboże – złoto 2022 roku – na temat funkcjonowania światowego łańcucha dostaw, Filantropia w obliczu kryzysów – z udziałem przedstawicieli fundacji i stowarzyszeń, czy wreszcie Prawdziwe znaczenie „S”, czyli czego nie wyczytasz w raporcie ESG – odświeżone, krytyczne i inspirujące spojrzenie na ESG.
Prelegenci i partnerzy OEES 2022
W tegorocznym kongresie weźmie udział rekordowa liczba prelegentów – ponad 260 mówców z Polski i zagranicy oraz rekordowa liczba uczestników.
– Spodziewamy się niemal 5000 osób, które wezmą udział w Kongresie stacjonarnie i online. OEES jest także wspierany przez liczne instytucje partnerskie ze świata biznesu i świata nauki oraz największe podmioty rynkowe. Staramy się budować rzetelne forum wymiany doświadczeń i opinii poprzez długoletnie partnerstwa oparte na wspólnym uczeniu się wyzwań zrównoważonego rozwoju – wskazuje Dyrektor Zarządzająca OEES, Kinga Taćkiewicz.
Swoją obecność na OEES potwierdzili m.in.: Rafał Brzoska – InPost, Paweł Wojciechowski – b. Minister Finansów; Marta Petka-Zagajewska – PKO Bank Polski; Anna Rulkiewicz – Grupa LUX MED, Marcin Wiącek – Rzecznik Praw Obywatelskich, Katarzyna Łażewska-Hrycko – Główny Inspektor Pracy; dr Małgorzata Bonikowska – Prezes THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych; Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Gdańska; Marcin Olender – Public Policy and Government Relations Manager, Google; prof. dr hab. Piotr Sztompka – Uniwersytet Jagielloński. Do grona Partnerów dołączyli z kolei m.in.: Miasto Kraków, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ING Bank Śląski, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, BNP Paribas Bank Polska, Santander Bank Polska czy Google.
Premiera „Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski„
Kluczowym elementem 7. edycji kongresu będzie prezentacja finalnych wniosków z pełnego raportu „Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski”, przygotowanego w grupie ekonomistów pod przewodnictwem prof. dr. hab. Jerzego Hausnera. “Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski” przygotowano w odniesieniu do 7 obszarów: praworządność i bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, merytokracja; swoboda działalności gospodarczej; finanse publiczne i system podatkowy; stabilność systemu finansowego i pieniądza; ochrona i bezpieczeństwo pracy; jakość usług publicznych i infrastruktury publicznej; respektowanie zobowiązań międzynarodowych, a także w ramach 29 wymiarów oceny.
O ostatecznym wyniku decydowało łącznie 150 różnych wskaźników, pochodzących z różnorodnych krajowych i międzynarodowych baz danych. Badanie tych wskaźników wyraźnie pokazało, że w latach 2015-2021 (a zwłaszcza w latach 2019-2021) wiarygodność ekonomiczna Polski uległa znacznemu obniżeniu. O tym, jaki ma to wpływ na naszą gospodarkę oraz co można z tym zrobić będą rozmawiać eksperci w panelach dyskusyjnych podczas drugiego dnia kongresu.
Pełny program i rejestracja na VII Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit dostępne są na stronie www.kongres.oees.pl.