Opłacając comiesięczne rachunki, kupujesz zarazem dostęp do elektryczności od jednej z kilkudziesięciu firm oferujących prąd na polskim rynku. Nie zawsze jednak masz świadomość tego, od kogo nabywasz energię. Możesz również nie wiedzieć, o tym, że istnieje możliwość zmiany sprzedawcy na tańszego, bliższego i bardziej dostępnego.
Dystrybutor a sprzedawca
Energię elektryczną dystrybuują na terenie Polski spółki odpowiadające za stan i rozbudowę sieci elektroenergetycznej znajdującej się na podlegającym jej terenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma możliwości zmiany tego dystrybutora. Bez problemu możesz jednak zmienić sprzedawcę energii. Świadomość ta nie jest powszechna, ponieważ przez kilkadziesiąt lat obie funkcje pełnił ten sam podmiot. Dopiero niedawno sytuacja ta uległa zmianie. Od 10 lat w naszym kraju mamy szansę dokonywać wyboru spośród wielu sprzedawców energii. Prąd zawsze będzie ten sam, ale w niektórych sytuacjach ta, pozornie drobna, zmiana bywa bardzo opłacalna.
Gra warta świeczki
Dzięki zmianie sprzedawcy prądu jesteś w stanie płacić niższą cenę za tę samą ilość zużywanej energii. Jak to możliwe? Chcąc przywiązać Cię do siebie, nowy sprzedawca prawdopodobnie zaoferuje Ci bardzo atrakcyjne taryfy. Zawarcie z nim umowy spowoduje więc, że zyskasz dużą oszczędność pieniędzy już przy zawarciu transakcji. Dla klientów indywidualnych bywają to oszczędności wynoszące od kilku do kilkunastu procent rocznie, czyli nawet kilkaset złotych.
Zmiana sprzedawcy to jednak nie tylko czysty zysk finansowy. Może ona oznaczać także łatwiejszy kontakt z firmą, zwłaszcza w przypadku gdy rezygnujemy z umowy z dużą firmą, o wielu oddziałach, na rzecz mniejszej i bardziej lokalnej.
Prawo do zmiany sprzedawcy ma niemal każdy. Może jej dokonać zarówno mieszkaniec domku jednorodzinnego, jak i właściciel mieszkania w bloku. Jedynym warunkiem jej przeprowadzenia jest jednak posiadanie własnego licznika energii elektrycznej.
Jak wyliczyć oszczędność?
Porównywanie ofert prądu bywa żmudne i problematyczne dla laika niezorientowanego w świecie taryf elektroenergetycznych. Dlatego rozważając zmianę sprzedawcy, warto posłużyć się pomocami dostępnymi online, służącymi wyliczaniu oszczędności oraz przeliczaniu poszczególnych taryf elektroenergetycznych za Ciebie. Taki specjalny kalkulator udostępnia na swojej stronie internetowej m.in. Urząd Regulacji Energetyki. Można skorzystać także ze specjalnych porównywarek cen energii elektrycznej, np. optimaenergy czy totalmoney. W mniej niż minutę wyliczą one który sprzedawca jest w stanie dostarczyć tańszą energię dla domu, a korzystanie z nich jest zupełnie bezpłatne.
– Tego typu narzędzia pomagają podjąć decyzję o wyborze nowego sprzedawcy na podstawie rocznego zużycia energii, specyfiki zamieszkiwanego regionu, układu instalacji, taryfy energetycznej i kilku innych czynników. Dzięki kalkulatorowi oraz porównywarce z łatwością obliczysz potencjalne oszczędności w danym okresie rozliczeniowym i dokonasz decyzji o pozostaniu przy obecnym sprzedawcy bądź jego ewentualnej zmianie – stwierdza Hubert Telecki, członek zarządu Magmillon.
Jeśli stwierdzisz, że warto dokonać zmiany sprzedawcy, nowa umowa powinna wejść w życie z dniem wygaśnięcia poprzedniej. Rozwiązanie to gwarantuje ciągłość sprzedaży prądu. Koszty wszelkich zmian wynikających z ewentualnego dostosowania układu pomiarowo-rozliczeniowego poniesie operator systemu dystrybucyjnego.
Źródło: Magmillon