Pieniądze z KE dla młodych przedsiębiorców. Nawet 6,6 tys. euro dofinansowania dla ambitnych osób, które chcą zdobywać wiedzę i umiejętności podczas wymiany międzynarodowej. PARP, jako jeden z 4 działających w Polsce punktów, zaprasza do udziału w projektach „Erasmus dla młodych przedsiębiorców” oraz „Erasmus Global” finansowanych bezpośrednio ze środków Komisji Europejskiej. Uczestnicy mogą zrealizować program m.in. w Stanach Zjednoczonych, Singapurze oraz wielu krajach europejskich.
„Erasmus dla młodych przedsiębiorców” oraz „Erasmus Global” to programy dla osób, które w ciągu ostatnich 3 lat rozpoczęły działalność gospodarczą lub poważnie myślą o takim kroku. Ideą obu programów jest zdobywanie przez początkujących przedsiębiorców doświadczenia na zagranicznych rynkach. Ponadto nawiązywanie przez nich wartościowych znajomości oraz nauka języków obcych. W praktyce uczestnik wymiany przebywa w zagranicznej firmie przez okres od 1 do 6 miesięcy. Długość pobytu jest uzależniona od wybranego programu. Komisja Europejska przyznaje początkującym przedsiębiorcom dofinansowanie, które mogą przeznaczyć na opłacenie kosztów związanych z pobytem w nowym miejscu.
6,6 tys. euro dla młodych przedsiębiorców
„Erasmus dla młodych przedsiębiorców” przewiduje wyjazdy do państw europejskich, które mogą trwać od miesiąca do maksymalnie sześciu. Maksymalne dofinansowanie w tym przypadku to 6,6 tys. euro. „Erasmus Global” oferuje 1-3 miesięczne programy partnerskie. W takich państwach jak USA (stany: Nowy Jork i Kalifornia), Singapur, Korea Południowa, Kanada (stany: Kolumbia Brytyjska, Ontario i Quebec), Izrael i Tajwan. Dofinansowanie, które może pokryć wspiera młodych przedsiębiorców już od 12 lat. Natomiast w Polsce program ten jest dostępny od 2012 r. Najczęściej wybieranymi destynacjami są kraje południowej Europy – Hiszpania, Włochy czy Portugalia.
Pieniądze z KE dla młodych przedsiębiorców. Jak wziąć udział w wymianie?
Osoby chętne do udziału w programie, powinny wypełnić wniosek w języku angielskim. Zawarte są w nim pytania m.in. o motywację dotyczącą udziału w wymianie. Ponadto dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz plan biznesowy opisujący pomysł na własną działalność gospodarczą. Do formularza należy dołączyć również swoje CV. Dodatkowo koniecznie jest wybranie lokalnego punktu kontaktowego na terenie Polski, który będzie odpowiedzialny za pośrednictwo między uczestnikiem, przedsiębiorstwem zagranicznym oraz Komisją Europejską. Po zaakceptowaniu aplikacji, uczestnik otrzyma dostęp do bazy, zawierającej informacje o przedsiębiorcach przyjmujących, spośród których może wybrać 5 firm. Jeśli wskazane przez uczestnika przedsiębiorstwo zdecyduje się go zaakceptować, rozpoczyna się proces zawarcia umowy, szkolenia przygotowawczego oraz wdrożenia. Przez wszystkie procesy przeprowadza punkt kontaktowy z Polski.
Wniosek aplikacyjny znajduje się na stronie programu.
Źródło: PARP