Nowy czas pracy: krócej a efektywniej. Ośmiogodzinny dzień pracy ustanowiono przeszło sto lat temu, od tego czasu sporo się zmieniło w życiu, gospodarce i podejściu to tego zagadnienia. Dziś pewne zmiany wymogła pandemia, ukazując całkiem nowe podejście do tego pojęcia. To wszystko staje się sumptem nadchodzących wyzwań w tym także skrócenie czasu pracy.
Autor publikacji: Marek Chrzanowski
Wiadomo od dawna, że pracujemy dłużej niż mieszkańcy najbardziej rozwiniętych krajów Europy. Średnio zajmuje nam to 39,7 godz. tygodniowo, podczas gdy Niemcy czy Francuzi pracują 36 godzin. Pewnie stać nas na 30 godzin intensywnej pracy, podobnie jak Holendrów, ale czy sami tego chcemy?
Wydaje się, że tak, bo coraz głośniej słychać o propozycjach skrócenia ilości godzin spędzonych w zakładzie, (choć niekoniecznie właśnie tu), może w domu?
Pracujemy długo
Pracujemy 1929 godzin rocznie, w Europie przebijają nas tylko Grecy, ale nieefektywnie. Wyrabiamy 66 proc. europejskiej średniej o dwa razy mniej wydajni od Skandynawów i Niemców.
Jednak jesteśmy nieefektywni, bo słabo zorganizowani. Dlatego poszukiwanie nowych rozwiązań ma sens i może ono zasadniczo zmienić ten stan rzeczy. Trafnym pomysłem wydaje się, skrócenie czasu pracy w zamian za poprawę jej wydajności. Za tym rozwiązaniem opowiadają się już niektóre ugrupowania polityczne. Co prawda sam pomysł jakichkolwiek zmian wywołuje kontrowersje.
Czas pracy a efektywność
Pomysł, promowany przez jedno z politycznych ugrupowań, już za kilka miesięcy ma trafić pod obrady Sejmu. Rozważane są dwa wariant: 7 godzin pracy przez pięć dni w tygodniu lub dodatkowy wolny dzień, ale i tu głosy są podzielone.
Choć większość pytanych, zauważa konieczność dokonania zmian (co uwidoczniła pandemia – praca zdalna) pomysł, póki co popierają wszystkie ugrupowania lewicowe, ale inni podchodzą do sprawy sceptycznie.
Nie da się ukryć, że zmienia się zasadniczo podejście do pracy: jej czasu, miejsca wykonywania czy i realizacji zadań zawodowych. Samo jej skrócenie, może spowodować większą efektywność pracowników, ich wydajność, co sprawdzono w wielu krajach Europy i nie tylko.