Własny, wymarzony dom jest coraz bliżej! Po wyborze odpowiedniej działki, czas na przygotowanie się do budowy. Aby proces przebiegł bez większych zakłóceń, warto zaplanować go z wyprzedzeniem. Dzięki temu będziesz mieć czas na reakcję w nieprzewidzianych sytuacjach, a Twój dom powstanie szybciej. Dowiedz się, jaką obrać kolejność i przygotować się do poszczególnych etapów budowy!
- Określenie funkcji i powierzchni domu
Przed rozpoczęciem budowy domu warto zastanowić się nad tym, jakiej przestrzeni potrzebujesz i jak chciałbyś ją zaaranżować. Rozplanowanie pokoi będzie zależne przede wszystkim od tego, ile osób ma zamieszkiwać dom, do czego ma on dodatkowo służyć (np. do przyjmowania gości, pracy czy ćwiczeń). Zawczasu należy także pomyśleć o dodatkowych przestrzeniach niemieszkalnych, tj. o piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym, siłowni, spiżarni lub garażu. Przestrzenie nieplanowane wcześniej, uwzględniane dopiero podczas budowy mogą być problematyczne w realizacji i na pewno spowolnią cały proces oraz uczynią go bardziej kosztownym.
- Decyzja o projekcie domu – gotowym lub indywidualnym
Podczas wizyty w pracowni architektonicznej znalazłeś gotowy projekt odpowiadający Twoim oczekiwaniom? Świetnie, zatem po jego adaptacji do działki możesz rozpocząć budowę swojego nowego domu. Jeśli jednak Twoje wymagania wykraczają poza standardowe oczekiwania inwestorów (np. potrzebujesz basenu lub działka, którą dysponujesz ma trudny do zaaranżowania kształt), będziesz musiał poprosić o przygotowanie projektu indywidualnego. Powinien być on przygotowany przez uprawnioną do tego osobę oraz dostosowany do specyfiki terenu. Opracowanie konceptu i zatwierdzanie wszystkich modyfikacji z pracownią może potrwać kilka tygodni.
- Oszacowanie nakładów i kosztów
Większe nakłady na domowe instalacje mogą być inwestycją na lata, ponieważ często ich eksploatacja jest dużo tańsza i bardziej ekologiczna. Ogrzewanie pompą ciepła czy wykorzystanie paneli słonecznych to przykłady wydatków, które szybko zwrócą Ci się wraz z użytkowaniem domu. Czy warto je ponieść? Dodatkowe koszty to także monitoring czy instalacja alarmowa. Dzięki tym rozwiązaniom poczujesz się bezpieczniej, dlatego, jeśli planujesz przechowywać w domu kosztowne przedmioty lub w okolicy zdarzały się kradzieże, to warto je rozważyć.
- Rozmieszczenie elementów zagospodarowania działki
Dom to nie wszystko, przemyśl także aranżację samej działki. W pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić, czy na terenie posesji masz dostęp do kanalizacji, co znacząco ułatwia rozwiązanie kwestii sanitarnych. Jeśli go nie posiadasz, rozważ wybór między szczelnym szambem lub przydomową oczyszczalnią. Warto zastanowić się także nad budową grilla oraz znaleźć dla niego miejsce. Jeśli chcesz mieć zewnętrzny garaż, przemyśl miejsce na budowę wiaty. A może planujesz uprawę domowego ogródka? Wygospodaruj nasłonecznioną przestrzeń ziemi, najlepiej w kącie działki,
w sam raz na rabatki.
- Przygotowanie zestawu dokumentów i analiza stanu działki
Do rozplanowania procesu budowy potrzebnych będzie kilka dokumentów. Przed złożeniem zgłoszenia o rozpoczęciu prac budowlanych musisz wystąpić do odpowiednich instytucji o wydanie uzgodnień i warunków na media (prąd, woda, kanalizacja, gaz) oraz wjazdu na działkę. O tę kwestię warto się zatroszczyć, ponieważ droga do posesji może dochodzić do drogi publicznej. Im wyższy jej status (np. wojewódzka), tym trudniej będzie Ci ustalić wjazd do posesji. Przed rozpoczęciem budowy warto przeprowadzić odwierty geologiczne. Pozwolą one poznać stan gruntów i uchronić się przed problemami w trakcie użytkowania domu, np. zapadaniem się fundamentów na skutek obecności wód gruntowych czy niestabilnego, niejednorodnego gruntu. Mapa dla celów melioracyjnych, z którą można zapoznać się w pobliskim urzędzie melioracji i urządzeń wodnych, pozwoli na uniknięcie pod budową rowów melioracyjnych czy sączków.
- Dobór ekipy budowlanej
Jeśli nie budujesz domu samodzielnie, wybierz odpowiednią ekipę budowlaną. Geodeta zajmie się wytyczeniem przyszłego domu, dojazdu, parkingu na działce oraz zinwentaryzuje budynek, media, drogę i podjazd do odbioru przez nadzór budowlany. Starannie dobierz kierownika budowy lub generalnego wykonawcę odpowiedzialnego za całość procesów budowlanych oraz inspektora nadzoru.. To on dba o odbiór etapów od poszczególnych wykonawców. Ewentualnie można też postawić na kilka mniejszych, uzupełniających się ekip budowlanych. Przed podpisaniem umowy podpytaj o rzetelnych budowlańców wśród rodziny, przyjaciół, sprawdzaj także opinie w internecie. Po podjęciu wstępnej decyzji poproś o kontakty do byłych klientów i dowiedz się u źródła, czego możesz się spodziewać po danej ekipie.
- Ustalenie kolejności prac budowlanych
Po dopięciu wszystkich formalności, analizie ziemi, rozplanowaniu elementów domu oraz działki, czas na plan prac budowlanych. Pierwszym ich etapem jest wykop fundamentów. Na trudnych terenach (np. na grząskich) zamiennie stosowana jest także zbrojna płyta. Później następuje czas na prace konstrukcyjne, czyli budowę ścian nośnych wewnętrznych, zewnętrznych oraz stropów. Kolejny etap to opracowanie konstrukcji i pokrycie dachu. Następnie buduje się ścianki działowe domu. Po ułożeniu instalacji i mediów rozpoczynają się prace tynkarskie oraz wylewki. Po tych wszystkich etapach następuje czas na wykończenie budynku. Równolegle z nim możesz przeprowadzić prace na elewacji domu.
- Finalizacja budowy
Ustalenie harmonogramu budowy pomoże Ci trzymać się terminów. Po zakończeniu budowy zaczekaj spokojnie na odbiór budowli od nadzoru budowlanego. Pozwól budynkowi przeschnąć i osiąść, dopiero za jakiś czas zajmij się urządzaniem wnętrz.
Dzięki określeniu Twoich potrzeb, koncepcji budynku i rozplanowaniu poszczególnych robót będziesz mógł cieszyć się domem po sześciu – osiemnastu miesiącach, w zależności od zastosowanej technologii. I choć ciężko wyliczyć dokładnie, ile czasu zajmie Ci postawienie wymarzonego domu, to istnieją uniwersalne wytyczne dotyczące najlepszej pory na jego budowę. Najlepiej rozpocząć ją wiosną, aby przykryć dom dachem jeszcze tego samego roku. To także odpowiedni czas na urządzenie ogrodu. Sadzenie drzew warto przedsięwziąć wczesną wiosną lub jesienią.
– Dobry plan to podstawa Twojego nowego domu, jego brak może Cię natomiast słono kosztować. Gdy na etapie wykończenia stwierdzisz, że chciałbyś coś zmienić i będziesz musiał modyfikować strukturę ścian (np. skuć wnękę), narazisz się na dodatkowy koszt w wysokości kilku tysięcy. Dlatego właśnie warto zawczasu określić cele pełnione przez dom, przeliczyć posiadane pieniądze i ustalić nieprzekraczalny budżet jego budowy. Wygospodaruj także finansową rezerwę na poziomie 20%, na wypadek nagłych, nieprzewidzianych okoliczności. Mogą się one zdarzyć zawsze, odpowiednio planując budowę, jesteś jednak w stanie ograniczyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia do minimum, a dzięki temu spać spokojnie przez cały okres trwania budowy domu – mówi Hubert Telecki z portalu DziałkaDlaCiebie.pl.
Źródło; Magmillon