Branża motoryzacyjna wymaga od swoich producentów stosowania się do restrykcyjnych norm na każdym etapie produkcji. Etykiety samochodowe są pozornie małym elementem o wielkiej roli w spełnieniu tych wymagań. Znajdziemy ich nawet 30 tysięcy w jednym aucie!

Jakie rodzaje etykiet samochodowych rozróżniamy?

W przemyśle motoryzacyjnym stosuje się kilka rodzajów oznakowań. Etykiety techniczne to tabliczki znamionowe, etykiety informacyjne, oznaczenia przewodów. Specjalistyczne to plomby gwarancyjne, etykiety na opony, oznaczenia podzespołów elektronicznych. Do etykiet identyfikacyjnych zaliczamy kody kreskowe, QR, i RFiD. Przeważnie tylko 10-15% etykiet wykorzystywanych w produkcji pojazdów jest widocznych dla kierowców i pasażerów. Pozostała część także odgrywa bardzo ważną rolę. 

W oznakowaniu największy udział mają etykiety identyfikacyjne. Czemu? Pojazdy, budowane przecież z tysięcy pojedynczych części mogą zawierać do 30 tysięcy etykiet.

Każdy komponent otrzymuje etykietę umożliwiającą jego identyfikację. Przekłada się to prawidłowość i wydajność procesów związanych z poszczególnymi częściami samochodowymi, także przy okazji wizyt w warsztacie. Etykiety muszą być trwałe, czytelne, o jakości potwierdzonej odpowiednimi certyfikatami.

zdjęcie części kierownicy samochodowej z podpisami do zilustrowania znaczenia etykiety samochowej
Do 30 tysięcy w jednym aucie: do czego służą etykiety samochodowe?
Zdjęcie: Pixabay

Jak spełnia się rygorystyczne wymogi branży motoryzacyjnej?

Etykiety motoryzacyjne muszą pozostać nienaruszone i czytelne przez cały okres użytkowania pojazdu, dlatego etap produkcji wymaga kontaktu etykiety identyfikacyjnej z wysoką temperaturą, ostrymi chemikaliami, smarami czy silnymi strumieniami wody, które mogłyby uszkodzić oznakowanie, a co za tym idzie, spowodować utrudnienia w procesie.

Z tego powodu producenci podejmują różne działania, aby zadbać o trwałość i czytelność etykiet oraz spełnić rygorystyczne wymogi branży motoryzacyjnej, zapewniając nam czytelność umieszczonych oznaczeń także przyszłość.


Certyfikacja etykiet IATF stanowi potwierdzenie, że wybrany producent tworzy etykiety samochodowe wysokiej jakości i trwałości stosowanej już podczas produkcji. Daje to gwarancję, że wyprodukowane przez certyfikowany podmiot etykiety będą spełniać rygorystyczne wymogi branży motoryzacyjnej. Wiemy więc już, jak dużą rolę mają te małe oznaczenia. Mała “wielka” etykieta czyni cały proces produkcji i łańcucha dostaw pojazdów bardziej wydajnym.

Źródło: Etisoft