Bariery drogowe ciągną się wzdłuż setek kilometrów dróg w Polsce. Budowane są po to by zapewnić nam bezpieczeństwo. Na różnych drogach maja jednak różną wysokość. Od czego ona zależy? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała właśnie ciekawy artykuł tłumaczący od czego to zależy.
Bariery drogowe – przede wszystkim bezpieczeństwo
Drogi ekspresowe i autostrady z definicji zbudowano wyłącznie do ruchu pojazdów. Wszelkie elementy wyposażenia drogi z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego mają zadbać o bezpieczeństwo podróżujących. Niedopuszczalne jest chodzenie po drodze szybkiego ruchu, a jeśli już musimy opuścić unieruchomiony pojazd to przechodźmy na zewnętrzną stronę jezdni, korzystając z drzwi ewakuacyjnych w ekranach przeciwhałasowych. Jeśli na zewnętrznej krawędzi są bariery energochłonne sięgające kolan to przechodzimy przez nie. Za każdym razem upewnijmy się, że przejście przez barierę jest dla nas bezpieczne. Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przechodzić przez wysokie bariery i nie wspinać się na ekrany przeciwolśnieniowe lub przeciwhałasowe.
Pamiętaj!
Bariery drogowe, montowane po zewnętrznej stronie drogi lub w pasie rozdziału, mają wysokość ok. 50-60 cm. Ich zadaniem jest uniemożliwienie pojazdom zjazdu z drogi na pobocze lub sąsiednią jezdnię. Na odcinkach dróg przechodzących przez obiekty inżynierskie oddzielne dla każdej jezdni – mosty, wiadukty lub estakady – montuje się dwukrotnie wyższe bariery. Muszą mieć co najmniej 110 cm wysokości, a ich zadaniem jest zabezpieczenie przed wypadnięciem pojazdu z trasy. Takie rozwiązanie jest zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 30 maja 2000 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie.
Bariery i balustrady
Obiekty inżynierskie przewidziane do ruchu pieszych czy rowerzystów, nawet jeśli wyniesione są ponad poziom gruntu tylko o 50 cm (np. na skarpie, nasypie lub kładce), powinny być wyposażone w zabezpieczenia chroniące przed upadkiem osób z wysokości. Tym zabezpieczeniem są bariery z poręczą oraz dodatkowymi elementami poziomymi. Jednakwysokość balustrady powinna wynosić nie mniej niż 110 cm.
Pamiętajmy, jeśli sytuacja awaryjna zmusiła nas do opuszczenia pojazdu na drodze ekspresowej lub autostradzie to korzystajmy z wyznaczonych wyjść ewakuacyjnych. Lub opuśćmy jezdnię przez niskie, sięgające kolan dorosłej osoby bariery. Jeśli bariera sięga powyżej pasa, idźmy wzdłuż niej do miejsca, w którym będzie niższa. Ponadto upewnijmy się, że po drugiej stronie jest bezpiecznie. Dopiero wtedy możemy opuścić jezdnię. Nie ważne, czy robimy to w dzień czy po zmroku czy w nocy. Niech wysokość bariery zawsze mówi o tym, czy można ją bezpiecznie pokonać.
Te same zasady obowiązują również w szczególnych sytuacjach. Np. gdy z jakiegoś ważnego powodu musimy przejść na drugą jezdnię przez pas rozdziału. Jeśli jest tam niska bariera, możemy przejść, jeśli wysoka to idziemy do miejsca, w którym będzie niska. Pamiętajmy o tym. Chodzi o nasze bezpieczeństwo.
Wprowadzamy zmiany
Bariery drogowe czyli jeszcze bezpieczniej
Wspomniane wcześniej rozporządzenie nie mówi nic o dodatkowych rozwiązaniach zabezpieczających. Takich wytycznych nie ma również w opracowanym na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury Katalogu typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych. Podjęliśmy jednak decyzję i działania mające zabezpieczyć przestrzeń między obiektami mostowymi, po których przebiegają nitki jednej trasy. Do dokumentacji przetargowej na wyłonienie wykonawcy nowych dróg, wprowadzone zapisy mówią o wymogu realizacji takowych zabezpieczeń. Oczywiście przed oddaniem trasy do użytkowania. Z kolei w ramach bieżącego utrzymania, na już istniejących trasach, zabezpieczenia przed spadkiem między obiektami zostaną zaprojektowane i zrealizowane na całej sieci dróg zarządzanych przez GDDKiA, co będzie wdrażane sukcesywnie począwszy od obecnego roku.