Jak emigranci wpłyną na gospodarkę? Jak emigracja z Ukrainy wpłynie na polską sytuację demograficzną, na pracę? Przede wszystkim nie jest to typowa emigracja zarobkowa, w większości przyjeżdżają do nas kobiety i dzieci. Z kolei odpłynęła część mężczyzn, którzy pojechali walczyć za swój kraj. Wszystko zatem zależy od dalszego rozwoju sytuacji.
Dopiero za jakiś czas możemy zacząć myśleć o tym, jak to wpłynie na polski rynek pracy. Koniec wojny na pewno będzie szansą dla Ukrainy na rozwój gospodarczy i reformy, a dla Polski stworzy możliwość nowych opcji współpracy. Dlatego nie należy obawiać się zmian demograficznych w Polsce – bo mogą one być szansą dla gospodarki i dla przyszłości naszego kraju.
– Chociaż polską granicę przekroczyło ponad 2 miliony uchodźców, to część z nich wyjechała dalej na Zachód. Warto też pamiętać, że Prezydent Biden obiecał Ukraińcom 100 tys. wiz do USA. Jednak nawet jeśli trwała emigracja z Ukrainy w Polsce zwiększy się, to będzie to oczywiście korzystne dla gospodarki – powiedział serwisowi eNewsroom profesor Witold Orłowski, ekonomista, Rektor Akademii Finansów i Biznesu VISTULA.
I dodał:
– Jesteśmy krajem, który ma bardzo niskie bezrobocie i z powodów demograficznych ma problem z brakiem rąk do pracy. Dlatego zmiany demograficzne i wzrost osób szukających zatrudnienia będą korzystne dla rynku pracy. Nie ma zagrożeń w związku z poziomem płac, które od dłuższego czasu intensywnie rosną i raczej będą coraz wyższe. Warto wiec wspierać zatrudnienie uchodźców z Ukrainy i tworzyć przyjazne środowisko adaptacyjne dla migrantów – zachęca Orłowski.
Przeczytaj także: Embargo na ropę z Rosji – Putin straci najważniejsze źródło przychodów
Polska bez gazu z Rosji. Jakie alternatywy szykuje Europa? Zakręcenie Polsce kurka z gazem przez Gazprom przyspiesza rewolucję i największe zmiany dotyczące surowców w Europie od dziesięcioleci. Unia Europejska chcąc uniezależnić się od rosyjskich paliw już wcześniej rozpoczęła poszukiwania alternatyw. Jakie kierunki mogą okazać się kluczowe?
Polska bez gazu z Rosji – nagłe przyspieszenie decyzji
Komunikat Gazpromu dotyczący zakręcenia gazu przekazany PGNiG przyspieszył proces odcięcia się od dostaw z Federacji Rosyjskiej, który planowany był na koniec roku. Tym samym przesył surowca za pośrednictwem gazociągu jamalskiego spadł do zera. Polska stanęła przed obliczem największych zmian dot. surowców ostatnich dziesięcioleci.