Kolejne miliony dolarów od USA dla ukraińskiej armii. Po ponad dwóch miesiącach nieuzasadnionej i brutalnej wojny Kremla nie sposób nie wzruszyć się tym, co osiągnęli ludzie Ukrainy. Nie sposób też nie wierzyć, że będą dalej odnosić sukcesy, bo pokazują, że mają wolę i umiejętności do walki. Pomimo cierpień, śmierci i zniszczeń, jakie brutalna i niesprowokowana wojna Rosji nadal powoduje, Ukraina jest i nadal będzie wolnym i niezależnym krajem. Pomoc finansowa, militarna i humanitarna płynie od sojuszników z różnych stron świata. Kolejny pakiet pomocowy uruchamia USA.

Antony J. Blinken, amerykański sekretarz stanu, upoważnił, zgodnie z delegacją prezydenta, do wypłaty pakietu pomocowego na udzielenie dalszej pomocy Ukrainie. Pakiet pomocowy o wartości 150 milionów dolarów z zapasów Departamentu Obrony USA zostanie przeznaczony na dodatkową broń i sprzęt wojskowy.

Kolejne 150 mln dolarów od USA dla ukraińskiej armii - żołnierz strzela z pistoletu.
Kolejne 150 mln dolarów od USA dla ukraińskiej armii

Jest to już dziewiąty pakiet pomocowym w postaci broni, sprzętu i dostaw z Departamentu Obrony USA dla Ukrainy. Daje to Ukrainie pomoc w zakresie bezpieczeństwa w wysokości około 3,8 miliarda dolarów. Jak podkreśla amerykański sekretarz stanu, USA będzie dostarczać Ukrainie broń, aby armia ukraińska mogła skutecznie bronić kraju. Oprócz pomocy wojskowej Stany Zjednoczone nadal zapewniają Ukrainie bezpośrednie wsparcie finansowe oraz pomoc w dokumentowaniu dowodów okrucieństw Rosji wobec ludności cywilnej. Środki te mają na celu dalsze zwiększanie presji na rozpadającą się już gospodarkę Putina. Razem te wysiłki pomogą wzmocnić pozycję Ukrainy przy stole negocjacyjnym, jednocześnie izolując Rosję od świata.

Ustawa Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act – jeszcze szybsza pomoc dla ukraińskiej armii

To nie koniec działań pomocowych ze strony Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. Wczoraj, 9 maja 2022 r. Joe Biden podpisał ustawę Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act. Ułatwia ona wysyłkę uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy oraz państw wschodniej flanki NATO. Oznacza to również, że prezydent USA będzie mógł niemal samodzielne podejmować decyzje, jaki sprzęt trafi do Ukrainy.

„Podpisuję ustawę, która daje kolejne ważne narzędzie, by wspierać rząd Ukrainy i ukraiński naród w jego walce, by bronił swojego kraju i demokracji” – powiedział Joe Biden, podpisując ustawę w Gabinecie Owalnym w Białym Domu.

Ustawa przeszła przez Kongres w szybkim tempie i przy minimalnym sprzeciwie w obu izbach, znosi wiele z formalnych wymogów ograniczających uprawnienia prezydenta do wypożyczania uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy oraz innych państw dotkniętych bądź zagrożonych rosyjską agresją. Jednym ze zniesionych ograniczeń jest wymóg poniesienia wszystkich kosztów za sprzęt przez państwo otrzymujące. Ustawa odwołuje się do słynnego programu, za pomocą którego USA wspomagały aliantów w II wojnie światowej.

Źródło: U.S Department of State

Przeczytaj także: Embargo na ropę z Rosji – Putin straci najważniejsze źródło przychodów

Embargo na ropę z Rosji – Putin straci najważniejsze źródło przychodów. 4 maja 2022r. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła propozycję kolejnego pakietu sankcji dla Rosji. Planowane jest m.in. rozszerzenie odcięcia rosyjskich banków od systemu SWIFT. Ponadto embargo na zakup ropy naftowej, której sprzedaż odpowiada za 10 proc. budżetu Federacji Rosyjskiej. Ekonomiści od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę przekonywali, że jedynie embargo na surowce energetyczne z Rosji może wpłynąć na politykę Putina.