9 czerwca w Warszawie, po raz pierwszy odbył się SWISS INNOVATION DAY. To unikalne spotkanie przedstawicieli szwajcarskiego i polskiego świata biznesu, na temat innowacji w wielowymiarowych aspektach. Szwajcaria już 4 rok z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w rankingu Global Innovation Index, a Polska sukcesywnie buduje swój innowacyjny potencjał.
Celem konferencji było stworzenie platformy do szwajcarsko-polskiego dialogu na szczeblu rządowym, o współpracy i wymianie w zakresie nauki, transferu technologii i innowacji oraz jednocześnie zaprezentowanie i promocja innowacyjnych firm i rozwiązań szwajcarskich, obecnych na co dzień, na polskim rynku. Inspirujące debaty przedsiębiorców, którzy odnoszą sukcesy dzięki innowacjom stały się idealnym podsumowaniem konferencji i świetnym dopełnieniem wystawy najbardziej innowacyjnych, szwajcarskich produktów, oferowanych aktualnie na polskim rynku.
W konferencji udział wziął Mauro Dell`Ambrogio, Szwajcarski Sekretarz Stanu ds. Edukacji, Badań i Innowacji, któremu towarzyszyło grono szwajcarskich ekspertów z renomowanych placówek naukowych oraz wybitnych przedstawicieli firm szwajcarskich.
Wizyta Mauro Dell`Ambrogio stworzyła doskonałą okazję do rozmowy na temat szwajcarskich i polskich zobowiązań w ramach Europejskiego Obszaru Badań, omówienia wspierania innowacyjności w sektorze ochrony zdrowia, przyjrzenia się innowacjom w praktyce oraz dyskusji jak rozwijać kulturę innowacji w przedsiębiorstwie.
Konferencję otworzyła debata z udziałem prof. Marka Ratajczaka, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dr Mauro Dell’Ambrogio, Sekretarza Stanu w Szwajcarskim Sekretariacie Stanu ds. Edukacji, Badań i Innowacji, Grażyny Henclewskiej, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Marka Szymańskiego, Prezesa Zarządu Franke Polska i Prezesa Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej, prof. Pawła Rowińskiego, Wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Marka Banaszkiewicza, Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej.
Debata objęła zagadnienia bilateralnej współpracy między Polską a Szwajcarią w zakresie innowacji. Dyskutowano m.in. o warunkach sprzyjających innowacjom, wzajemnej współpracy w zakresie Badań i Rozwoju, a także o tym, co kreuje sukces innowacyjnych, szwajcarskich przedsiębiorstw.
Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Ratajczak podkreślił, że warto uczyć się od Szwajcarii, bo jest ona w czołówce w rankingach innowacyjności, choć nie zawsze było to państwo bogate i innowacyjne.
Mauro Dell’Ambrogio, Szwajcarski Sekretarz Stanu ds. Edukacji, Badań Naukowych i Innowacji wyjaśnił, że termin „innowacja” jest dziś nadużywany, może więc znaczyć wszystko i nic. On sam za innowację uważa to, „kiedy coś nowego spotka potrzeby klientów i trafia na rynek”.
Wspomniał też, że „innowacyjność w Szwajcarii nie jest interesem rządu. To sektor prywatny wprowadza innowacje”. Podkreślił, że ryzyko związane z innowacyjnością ponoszą przecież właśnie przedsiębiorcy. Mówił, że w Szwajcarii państwo nie może pieniędzy podatników przekazywać bezpośrednio firmom na badania i rozwój.
Wyjaśnił, że w przypadku, gdy firma prowadzi projekt z uczelnią lub publicznym instytutem badawczym i chce wypracować innowacyjne usługi czy produkty, to koszty tych badań są dzielone pomiędzy firmę i placówkę badawczą. Państwo wspiera wtedy jednostkę naukową i daje środki na takie działanie.
Wiceminister Marek Ratajczak mówiąc o współpracy między nauką i biznesem zaznaczył, że polska nauka ma dziś wiele do zaoferowania. Przyznał jednak, że tradycją naszych uczonych było zwykle rozwijanie nauki w imię doskonałości. A biznes nie zawsze potrzebuje czegoś doskonałego naukowo, ale tego, co dobrze się sprzeda. – Rynek jest grymaśny – zaznaczył.
Mauro Dell’Ambrogio stwierdził, że Szwajcaria skupia się tylko na tych obszarach, w których ma szansę być doskonałą i odnieść międzynarodowy sukces, bo jako tak mały kraj, nie może być dobra we wszystkich obszarach nauki.
Wiceminister Gospodarki, Grażyna Henclewska skomentowała, że Polska także się specjalizuje. Jako przykład podała program Innowacyjny Rozwój, gdzie promowane będą przedsięwzięcia z zakresu krajowych inteligentnych specjalizacji.
Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Paweł Rowiński stwierdził, że o innowacyjności powinno się uczyć w szkołach. – Zaznaczył, że jeśli uczniowie będą musieli tylko zdawać testy, nie będziemy mieć w Polsce innowacyjności.
Po sesji plenarnej odbyły się debaty strategiczne i biznesowe. W panelu „Jak wspierać innowacyjność w sektorze ochrony zdrowia?” dyskutowali przedstawiciele Roche Polska, Novartis Poland, Technopark Łódź, Swissmed, Ministerstwa Zdrowia oraz Departamentu Innowacji i Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki. Poruszono m.in. tematy dotyczące wyzwań jakie mamy przed sobą, strategii polityki zdrowotnej wobec osób starszych oraz zwiększenia inwestycji w sektorze ochrony zdrowia.
Bardzo dużym zainteresowaniem polskich i szwajcarskich przedsiębiorców cieszył się panel o kulturze innowacji w przedsiębiorstwie, w którym wzięli udział przedstawiciele firm Stämpfli, RBU, Grupy Franke, PwC, Wielton SA oraz Polpharma Biologics. Rozmawiano o wartościach i klimacie dla innowacji oraz jak zarządzać innowacjami w przedsiębiorstwie.
Swiss Innovation Day zorganizowała Ambasada Szwajcarii w Polsce, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Gospodarki oraz Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza.