Działalność gospodarcza w Polsce – wzrasta liczba aktywnych firm. Aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy od tego z początku 2020 r., wynosi dziś 2,54 mln firm. Tak wynika z najnowszych danych CEIDG. Od czterech miesięcy notujemy stopniowy wzrost przedsiębiorstw, które wznawiają prowadzenie działalności gospodarczej.

  • Aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy od tego z początku 2020 r. i wynosi wg stanu na 11 sierpnia br. 2,54 mln firm
  • Od czterech miesięcy odnotowujemy stopniowy wzrost przedsiębiorstw, które wznawiają prowadzenie działalności gospodarczej.
  • To kolejny dowód na to, że polska gospodarka przechodzi przez pandemię koronawirusa stosunkowo suchą stopą.
Działalność gospodarcza w Polsce - wzrasta liczba aktywnych firm- kobieta siedzi przez laptopem, z kubkiem kawy w ręku.
Działalność gospodarcza w Polsce – wzrasta liczba aktywnych firm

Dane z CEIDG, jakie regularnie napływają do nas od połowy kwietnia, świadczą o tym, że wiele polskich firm radzi sobie z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19. To również dowód na to, że już blisko 130 mld zł, które z Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej PFR trafiły do polskich przedsiębiorców, stanowi dla nich realną pomoc. Ponadto dowód na stosunkowo dobrą kondycję polskiej gospodarki.

Działalność gospodarcza – sierpniowe dane z CEIDG
 

CEIDG to rejestr firm, w którym codziennie wprowadzane są przez przedsiębiorców zmiany. Dotyczą one m.in. dot. zawieszenia działalności gospodarczej – z datą wsteczną – lub uruchomienia działalności gospodarczej z datą przyszłą. CEIDG odnotowuje największą liczbę wniosków o zawieszenie zazwyczaj z końcem każdego miesiąca. Wynika to ze specyfiki płatności składek. Sładki na ubezpieczenie społeczne odprowadza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności w danym miesiącu. Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne jest niepodzielna. Nawet jeśli działalność była prowadzona przez część miesiąca.

Dane z maja, czerwca i lipca, pochodzące z rejestru CEIDG, za każdym razem potwierdzały, optymistyczne informacje z ostatnich tygodni kwietnia. Tym razem przeanalizowaliśmy skalę aktywnych działalności gospodarczych w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Począwszy od 11 marca br., czyli od dnia ogłoszenia stanu epidemicznego w Polsce, aż do 11 sierpnia br.

Z danych CEIDG wynika, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych w naszym kraju wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln.

Natomiast w okresie 11 marca – 11 sierpnia 2020 r. ta liczba wzrosła o 61,8 tys. działalności gospodarczych i obecnie wynosi 2,54 mln aktywnych działalności.

Co więcej, aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy o niespełna 80 tys. działalności gospodarczych od tego z początku 2020 r. Kiedy to w dniach 1-2 stycznia br. wynosił 2,46 mln firm, prowadzących własną działalność gospodarczą.

Na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej

To rozwiązanie szczególnie chętnie wykorzystywane jest przez przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność sezonową. Można z niego jednak skorzystać w każdej chwili. Zgodnie z przepisami działalność gospodarczą można zawiesić również z datą wsteczną bądź przyszłą.

Działalność gospodarcza – w trakcie zawieszenia działalności przedsiębiorca zwolniony jest z:

  • płatności składek ZUS,
  • zaliczek na podatek dochodowy,
  • nie musi też składać deklaracji ZUS, ani VAT.

Co ważne, przepisy pozwalają na wznowienie działalności gospodarczej w każdym momencie. Po zakończeniu trwającej obecnie epidemii koronawirusa, przedsiębiorcy będą zatem mogli bez problemu wrócić do prowadzenia swoich firm.

Kto i na jakich warunkach może zawiesić działalność gospodarczą

Z zawieszenia mogą skorzystać:

  • przedsiębiorcy, który nie zatrudniają pracowników;
  • dzięki Konstytucji Biznesu zawiesić działalność mogą także przedsiębiorcy, których pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może prowadzić firmy, jak również osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Może natomiast:

  • wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów;
  • przyjmować należności (jest też obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej);
  • osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Źródło: gov.pl