Od trzech lat następuje sukcesywny wzrost zainteresowania modelem pracy w przestrzeniach coworkingowych. Według danych z platformy Best2Invest w Polsce w chwili obecnej istnieje 145 biur oferujących wynajem biurek na godziny. Najwięcej jest ich  w województwie mazowieckim,  wielkopolskim,  małopolskim i pomorskim. W czym tkwi siła coworkingu?

Coworking_mapaPoszukując swojej ścieżki kariery, Polacy coraz częściej decydują się na wykonywanie wolnych zawodów. Rośnie liczba firm jednoosobowych, które dają ich właścicielom biznesową wolność i poczucie niezależności. Według danych GUS liczba pracujących na własny rachunek, niezatrudniających innych osób, zwiększyła się w ubiegłym roku o 63 tysiące i obecnie ten model praktykowany jest przez blisko 1/5 wszystkich aktywnych zawodowo. Są to między innymi przedstawiciele branży consultingowej, marketingu, graficy, informatycy, architekci czy osoby zajmujące się coachingiem.


Na początkowym etapie samodzielnej działalności gospodarczej utrzymywanie własnego biura nie zawsze się opłaca. Ci, którzy w jednoosobowej firmie poszukują wolności niekoniecznie chcą wiązać się długoterminową umową najmu, a tym bardziej kredytem na zakup własnego biura. Coraz więcej freelancerów i małych, działających w pojedynkę, przedsiębiorców korzysta z przestrzeni coworkingowych, które w sposób elastyczny udostępniają nowoczesną powierzchnię biurową. Dzisiejsze coworkingi to miejsca, które nie ograniczają się już tylko do wynajmu biurek na godziny. Obecnie są to miejsca pomysłowo aranżowane, kolorowe, zaprojektowane w sposób, który buduje klimat kreatywności. Biura coworkingowe posiadają specjalne przestrzenie do burzy mózgów, strefy relaksu, sale konferencyjne.

Wiktor Doktór, Prezes Fundacji Pro Progressio ocenia, że coworking w Polsce najlepsze ma dopiero przed sobą. Stale rośnie liczba osób, które szukają swojej zawodowej ścieżki poza korporacjami i decydują się na własną działalność gospodarczą. Coworking stwarza sprzyjające środowisko przedsięwzięciom start-upowym, które szukają optymalnego dla siebie modelu biznesowego. Coworking to zatem nie tylko niskie koszty powierzchni biurowej, ale przede wszystkim wolność i ogromna wartość dodana w postaci inspirującego otoczenia innych przedsiębiorców i realna szansa budowy kręgu powiązań zawodowych.

Piotr Boulange, twórca warszawskich biur coworkingowych „ClockWork” zauważa wzrost zainteresowania pracą, w tego typu przestrzeniach. Przedsiębiorcy poszukują miejsc, które oprócz wynajmu stanowisk biurowych oferują również cykliczne wydarzenia, warsztaty, wykłady, szkolenia. Wspólne dyskusje i ćwiczeniu sprzyjają wymianie biznesowej energii. Nowe znajomości i sieć kontaktów to coś, czego nie można wycenić. Możliwość dzielenia się doświadczeniami wpływa na wzrost kreatywności oraz produktywności i dodaje odwagi w działaniu. Już teraz zdarza się, że start-upy, które działały w coworkach sprzedawane są za kwoty rzędu miliona euro. Przykładem może być Filmaster, założony przez  Borysa Musielaka w co-worku Reaktor.

Biura coworkingowe powstają jako indywidualne inicjatywy, ale także w ramach projektów finansowanych przez Unię Europejską. Obecnie w Polsce działa 145 tego typu ośrodków. Najwięcej przestrzeni do pracy wspólnej znajduje się w województwach mazowieckim (34), wielkopolskim (17), małopolskim (14) i pomorskim (13). Biura coworkingowe powstają zarówno w dużych miastach takich jak Warszawa, Łódź czy Poznań, ale także i w mniejszych jak Radom, Piła czy Częstochowa.

źródło: materiały prasowe