Amica otworzyła Polsce oczy na świat, a światu na Polskę – tak brzmi werdykt w konkursie „Firma bez granic”, organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną. Nagroda została przyznana w kategorii firma z tradycjami, która rozsławia markę „Polska” za granicą.
30 października na uroczystej gali wieńczącej akcję DGP „Nie ma wolności bez przedsiębiorczości” Andrzej Sas, Wiceprezes ds. Handlu i Marketingu Amica Wronki S.A., odebrał wyróżnienie dla firmy, której historia jest symbolem sukcesu osiągniętego w Polsce po roku 1989. To właśnie wtedy firma, która pierwsze kuchenki zaczęła produkować jeszcze w połowie XX wieku, dostała nowe życie. Kolejne sukcesy ugruntowywały pozycję firmy na rynku rodzimym i za granicą: wprowadzenie marki Amica, wejście na giełdę, budowa kolejnych fabryk, akwizycja duńskiej marki Gram i systematyczne wzmacnianie pozycji rynkowej w Europie.
Amica jest przykładem tego, że 25 lat polskiej wolności to także 25 lat sukcesu polskich przedsiębiorców: w 1989 roku przychody firmy nie przekraczały 100 mln zł, dzisiaj Amica zbliża się do granicy 2 mld zł. W 1989 roku produkowała 350.000 kuchenek, dzisiaj z taśmy schodzi ok. 1,5 mln sztuk kuchni, piekarników i płyt do zabudowy w meblach kuchennych. W 1989 roku kuchnie z Wronek były cenione głównie w Związku Radzieckim, dzisiaj 70 procent przychodów firma generuje na ok. 50 rynkach zagranicznych, w tym na wymagającym rynku niemieckim.
Sukcesy ostatnich 25 lat, pozycja rynkowa i doświadczenie pracowników są dzisiaj dla Amiki fundamentem dalszego rozwoju. Dzięki temu Amica może rzucić wyzwanie zagranicznym koncernom z branży AGD. Począwszy od bieżącego roku firma realizuje strategię, która zakłada potrojenie przychodów do roku 2023.
Laureatów konkursu „Firma bez granic” wybierała specjalna kapituła złożona z przedstawiciela redakcji Dziennika Gazety Prawnej oraz partnerów i sponsorów akcji. Przyznano je w trzech kategoriach: Innowacyjny pomysł z globalnym potencjałem, nowatorskie podejście do tradycyjnego biznesu dla młodych przedsiębiorców urodzonych w roku 1989 oraz dla firmy, która otworzyła Polsce oczy na świat, a światu na Polskę.