Innowacje napędzają polski biznes: inwestowanie w pewne obszary wpływa szczególnie na wzrost przedsiębiorstw. Specjaliści są zdania, że będzie wzrastał popyt na technologie programistyczne dla każdej branży.
Rynek ten ma rosnąć o 19,6 proc. w ujęciu rocznym i osiągnąć poziom 26,9 mld dolarów. Po co firmy coraz częściej będą chciały zyskiwać kompetencje cyfrowe? Gdzie szukać szans na zdobycie przewagi konkurencyjnej?
Firmy muszą nadążyć
Polskie przedsiębiorstwa stanęły w obliczu wyzwań pandemii i niepewnej sytuacji geopolitycznej, z drugiej zaś – potrzeby rozwoju. Do tego na końcu działań każdej z nich stoi konfrontacja za zmieniającymi się wymaganiami konsumentów, których także dotykają zjawiska kryzysu, rozwoju technologii…
W 2023 roku obserwujemy kontynuację innowacji i rozwoju technologii transformacyjnych, takich jak sztuczna inteligencja, Internet rzeczy, rzeczywistość wirtualna i rozszerzona, przetwarzanie w chmurze, blockchain i superszybka sieć.
Jakie branże są na nie najbardziej chłonne i proporcjonalnie rozwojowe?
Energetyka i wykorzystanie wodoru
Energetyka to branża, o której ostatnio głośno. Rosnące koszty energii zmobilizowały wiele firm do poszukiwania alternatyw dla tradycyjnych źródeł prądu czy ogrzewania. W związku z tym coraz więcej osób sięgnęło po odnawialne źródła energii. Tym, o czym coraz głośniej się mówi, jest wykorzystanie wodoru.
Jak wyjaśnia ekspert i współzałożyciel Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu Grzegorz Putynkowski:
Coraz odważniej mówi się o tym, że Polska może stać się energetycznym spichlerzem Europy. Zielony wodór jest wytwarzany za pomocą odnawialnych źródeł energii. Nasz potencjał w obszarze wodoru jest na skalę europejską, a może i światową. Mamy możliwość magazynowania wodoru w kawernach solnych. Jednak potrzebne są dokładne badania w tym obszarze i stworzenie odpowiednich modeli cyfrowych, które umożliwią weryfikację potencjału.
Zdaniem eksperta, w kawernach można magazynować wodór o potencjale energetycznym 10 tysięcy TWh. Zaspokoiłoby to potrzeby energetyczne Europy Środkowej nawet na 5 lat.
Już teraz w planach jest utworzenie doliny wodorowej. To miejsce, które skupi wiele podmiotów go dystrybuującego. Wodór to uniwersalne paliwo. Można go spalać w konwencjonalnych układach tłokowych i gazowych oraz wykorzystywać w procesach katalitycznych, czyli do wytwarzania energii elektrycznie i ciepła jednocześnie. Pozwala to na uzyskanie ich sprawności w aż 98%. W porównaniu do systemów tłokowych, sprzężonych z generatorem elektrycznym osiągających sprawność 60% i magazynem chemicznym (akumulator elektryczny), układy wodorowe stwarzają nowe możliwości wytwarzania i magazynowania energii.
Digital twins – roboty, i to wirtualne
Robotyzacja i automatyzacja to obszary, które od lat intensywnie się rozwijają. Dzięki oprogramowaniu NVIDIA Omniverse Enterprise wdrożonemu na platformie NVIDIA OVX przedsiębiorstwa opracowują dokładne wirtualne symulacje z obsługą sztucznej inteligencji. Co je wyróżnia, to idealna synchronizacja ze światem rzeczywistym.
Co to digital twin (ang.)? Cyfrowy bliźniak to ogólnie odzwierciedlenie fizycznych obiektów, procesów czy produktów w cyfrowej rzeczywistości – w oparciu o przetwarzanie danych. Jak mówi Krzysztof Woźny, CBRTP.
Istotną rolę odgrywa przetwarzanie danych. Digital twins są wykorzystywane między innymi w logistyce do pracy na zewnątrz i wewnątrz budynków. Sprawdzają się także w automatyzacji przemysłowej. Symulacja wielu stanów w środowisku rzeczywistym byłaby niezwykle czasochłonna oraz niebezpieczna zarazem. Korzystanie z digital twins nie tylko pomaga w rozwoju usług. Przyspiesza też uczenie maszyn wykonujących złożone czynności.
Digital twins pomagają usprawnić działanie konkretnego zasobu w relatywnie krótkim czasie.
Innowacje w budownictwie
Kolejną rozwojową branżą jest budownictwo. Z roku na rok zmienia się sposób projektowania, rodzaj materiałów… Zdaniem ekspertów firmy będą inwestować coraz więcej środków finansowych w aplikacje do zbierania danych, nowoczesne drony, oprogramowanie do modelowania informacji o budynkach, drukowanie 3D i sztuczną inteligencję.
Inwestowanie w najnowocześniejsze to już nie ryzykowne, a mądre posunięcie biznesowe. Kluczem do nawigacji wśród dostępnych rozwiązań jest znalezienie narzędzi technicznych, które pomogą osiągnąć cele firmy.
Te, które skorzystają z pomocy nowoczesnych jednostek badawczych i wykorzystają nowe technologie, mają realne szanse na rozwój.
Źródło: CBRTP