W oczekiwaniu na raport z rynku pracy dolar rozdaje karty. Publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy napawa optymizmem. Po fatalnych danych z ubiegłego miesiąca inwestorzy oczekują aktualnie bardzo pozytywnej publikacji.
Wydaje się, że w związku z tymi oczekiwaniami indeks dolara amerykańskiego wzrósł do najwyższego poziomu od trzech tygodni. Pozytywne dane z rynku pracy i usług przyczyniły się do wzrostu oczekiwań, że Rezerwa Federalna szybciej rozpocznie ograniczanie wydatków.
Raport ADP pokazał, że amerykańskie firmy wygenerowały najwięcej miejsc pracy od 11 miesięcy, znacznie przekraczając prognozy. Wstępny szacunek pokazał, że liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła powyżej oczekiwań. Wskaźniki PMI dla usług wskazały na rekordowy wzrost. Do tego dojdzie dzisiejszy raport non-farm payrolls, dając jaśniejszy obraz ożywienia na rynku pracy w USA.
Rentowność obligacji 10-letnich Stanów Zjednoczonych wzrosła do 1,63 proc. po środowym ogłoszeniu Rezerwy Federalnej, że zacznie likwidować udziały w obligacjach korporacyjnych, które nabyła w zeszłym roku w ramach awaryjnego instrumentu pożyczkowego. Został on uruchomiony w celu uspokojenia rynków kredytowych w szczytowym momencie pandemii. Fed zaznaczył, że planuje sprzedać obligacje i udziały w ETF-ach w sposób stopniowy i uporządkowany. Przede wszystkim po to, by minimalizować potencjał niekorzystnego wpływu na funkcjonowanie rynku. Kurs pary EUR/USD spada dziś o poranku do 1,2110, czyli najniższego poziomu od połowy maja.
Mocniejszy dolar, słabsze złoto?
Wraz ze skokowym umocnieniem USD zdaje się tracić złoto. Cena kruszcu spadła w piątek poniżej 1870 USD za uncję, przedłużając o 2 proc. spadki z poprzedniej sesji. Ponadto osuwając się z 5-miesięcznych maksimów osiągniętych na początku tygodnia. Powód? Lepsze, niż oczekiwano, dane gospodarcze wzmocniły USD oraz zwiększyły szansę normalizację polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej. Co z kolei zdaje się również zmniejszać ujemne realne stopy procentowe, których pogłębianie mogło sprzyjać cenom złota.
Co więcej, szczyt wzrostu cen w USA może zostać osiągnięty w danych z maj, ponieważ wtedy efekt bazy będzie największy. W kolejnych miesiącach inflacja może być niższa, co także może zmniejszać popyt na złoto.
Jeden tweet znów trzęsie cenami kryptowalut
Na rynku kryptowalut ponownie zrobiło się nerwowo, gdy bitcoin spadł o ponad 6 proc., gdy Elon Musk opublikował tweet z emotikoną złamanego serca z #Bitcoin. To nakręciło spekulacje, że być może Tesla jednak pozbyła się lub ma zamiar pozbyć się swoich BTC, na które wcześniej wydała 1,5 mld USD.
Po bitcoinie spadły także ceny innych kryptowalut. Co po względnej stabilizacji rynku zdaje się ponownie wprowadzać dużą nerwowość tuż przed weekendem.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.