Sejm opodatkowując spółki komandytowe uderzył w firmy rodzinne. Posłowie nie posłuchali apelu 128 organizacji biznesowych i przedsiębiorstw. Wnioskowali oni za tym, by odrzucić tę ustawę jako szkodliwą dla biznesu.
Nie przyjęli do wiadomości, że spółki komandytowe nie służą do optymalizacji podatkowej. Ponadto w większości przypadków powoływane są przez polskich przedsiębiorców. Prowadzą oni opodatkowaną w kraju jednoosobową działalność gospodarczą.
Nałożenie podatku na spółki komandytowe najdotkliwiej odczują firmy rodzinne. Rząd wprowadził dodatkowe obciążenia w okresie największego kryzysu gospodarczego od 30 lat. Innymi słowy jest to działaniem na szkodę gospodarki i polskich przedsiębiorców.
Źródło: Konfederacja Lewiatan
Nowe rozwiązania podatkowe – obniżki i ułatwienia
Nowe rozwiązania podatkowe – obniżki i ułatwienia. Na uszczelnieniu systemu podatkowego skorzysta większość przedsiębiorców, tych uczciwych i mniejszych, których Ministerstwo Finansów chce wspierać. Stracą natomiast nieuczciwi – spółki prowadzące agresywną politykę podatkową, w szczególności w wymiarze międzynarodowym. Projekt jest też istotny w kontekście pobudzenia rozwoju naszej gospodarki.
Nowe rozwiązania podatkowe
- Ministerstwo Finansów przygotowało rozwiązania uszczelniające system podatkowy, a tym samym zapewniające możliwie najlepsze warunki do prowadzenia biznesu w Polsce.
- Wśród najważniejszych zmian jest przeniesienie obowiązku podatkowego na spółkę komandytową, obowiązek publikowania strategii podatkowej przez wielkie koncerny oraz ograniczenie ulgi abolicyjnej.
- Dla wielu firm pakiet oznaczać będzie zmniejszenie wysokości opodatkowania oraz otwarcie możliwości korzystania z uproszczonego, ryczałtowego rozliczenia podatku. Więcej firm skorzysta z obniżonej stawki 9% CIT oraz z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Objęcie podatkiem CIT spółek komandytowych i jawnych mających siedzibę w Polsce
Objęcie CIT-em spółek osobowych jest szeroko stosowane w krajach UE. Jest też rekomendowane przez OECD jako narzędzie zwalczania optymalizacji podatkowych. Jak wynika z analiz Krajowej Administracji Skarbowej, spółki komandytowe są często używane do wyprowadzania z Polski nieopodatkowanego dochodu do rajów podatkowych. Dzieje się to z wykorzystaniem firm zakładanych np. na Cyprze i w Luksemburgu. Polska traci na tym ok. 2 mld zł rocznie. Nowa regulacja to uniemożliwi.
Nadanie spółce komandytowej statusu podatnika CIT nie będzie oznaczać zmniejszenia atrakcyjności tej formy prowadzenia biznesu przez firmy sektora MŚP. Sytuacja komplementariusza, czyli wspólnika odpowiadającego majątkiem za efekt przedsięwzięcia nie ulegnie zmianie – odliczy od swojego PIT-u podatek dochodowy zapłacony przez spółkę.