Takich danych GUS dawno nie odnotowywał – liczba zarejestrowanych jednoosobowych firm na koniec września 2017 r. sięgnęła niemal 3 mln. Co więcej, równolegle do grona zarejestrowanych, w górę pną się też zarobki mikroprzedsiębiorców.
Padł rekord. W Polsce jest zarejestrowanych najwięcej jednoosobowych działalności gospodarczych na przestrzeni ostatnich lat – na koniec września w rejestrze REGON wpisanych było ich 2,996 mln. To przewyższa najwyższe stany rejestru z lat 2016, 2015 i 2014, w tym zajmujący do tej pory miejsce pierwsze wynik z października 2015 r., kiedy w REGON-ie odnotowano 2,994 mln wpisów. Wrzesień to już 7 miesiąc z rzędu, który przynosi wzrost liczby zarejestrowanych jednoosobowych firm – urosła ona o 5 tys. w stosunku do sierpnia, o 10 tys. w stosunku do lipca i aż o ponad 36 tys. w porównaniu ze styczniem br. Jak się okazuje, za imponującym odczytem liczby jednoosobowych działalności stoją dwa czynniki wyróżniające się przez cały 2017 r. – wzrost liczby chętnych do zakładania własnego biznesu oraz utrzymujący się szczególnie niski odsetek firm wyrejestrowywanych.
25 tys. pomysłów na biznes w ciągu jednego miesiąca
W ubiegłym miesiącu – według rejestru REGON – powstało aż 25,5 tys. nowych działalności gospodarczych prowadzonych przez osoby fizyczne. To jeden z wyższych wyników odnotowanych ostatnio w REGON-ie. O tym, że obserwujemy silny wzrost skłonności do zakładania własnej firmy świadczy również porównanie uśrednionych danych na przestrzeni kilku lat. Jak szacuje Tax Care, od początku tego roku co miesiąc przybywa przeciętnie 25 tys. nowych firm. Jeszcze w 2014 r. i 2015 r., na rynku pojawiało się co miesiąc średnio około 24 tys. nowych firm. Z kolei przeciętny wynik z zeszłego roku to tylko 23 tys. nowych firm miesięcznie.
Nowych wpisów jest więcej niż wykreśleń
Wydaje się również, że w tym roku utrzymuje się na rynku więcej drobnych przedsiębiorców niż w latach poprzednich. We wrześniu br. z rejestru REGON wykreślono 20,1 tys. jednoosobowych firm. To kolejny miesiąc, w którym liczba wyrejestrowań oscyluje w okolicach 19-20 tysięcy, tj. poniżej średniej miesięcznej z okresu styczeń – wrzesień 2017 r. wynoszącej 21,8 tys. W poprzednich latach odnotowywano więcej zamykanych jednoosobowych działalności.
Pęcznieją też mikrozyski
Tak pozytywne informacje płynące z rejestru REGON można powiązać z obserwowaną poprawą warunków ekonomicznych gospodarstw domowych, a za co za tym idzie i właścicieli najdrobniejszych firm. Jak pokazuje wskaźnik ufności konsumenckiej, który GUS mierzy już od połowy lat 90., Polacy jeszcze nigdy nie oceniali własnej sytuacji ekonomicznej tak dobrze jak teraz. Z kolei z opublikowanej przez GUS na początku października informacji o przychodach mikrofirm wynika, że ich suma zwiększyła się na przestrzeni lat 2010 – 2016 aż o 37%, dobijając w 2016 r. do 1 bln zł, a w poprzednim roku mikroprzedsiębiorcy zarobili łącznie 124,9 mld zł, tj. aż o 34% więcej niż 7 lat temu. Obroty mikroprzedsiębiorców w dużym stopniu zależą od tego, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu – w kieszeniach konsumentów i u lokalnej konkurencji. Zatem, być może coraz więcej firm nie tylko powstaje, ale i kontynuuje działalność, bo pozwala na to rosnący potencjał lokalnych rynków.
Należy pamiętać, że liczb, jakie gromadzi rejestr REGON nie należy utożsamiać z faktycznie działającymi firmami. Mimo wszystko, jeśli utrzyma się tempo, w jakim mnożą się wpisy w rejestrze, możliwe, że na koniec października ogólna liczba zarejestrowanych jednoosobowych firm przekroczy nieosiągalną do tej pory granicę 3 mln.
Źródło: Materiały prasowe firm