Migracja będzie wielokrotnie większym wyzwaniem dla Europy, jeżeli nie rozwiążemy problemu u źródła poprzez znaczące inwestycje w Afryce – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.
W wystąpieniu przed Komitetem Regionów UE Timmermans podkreślił, że nie jesteśmy w stanie rozwiązać problemu migracji, budując mury.
„Potrzebujemy lepszej ochrony granic zewnętrznych, nie ma co do tego wątpliwości, ale jeżeli nic nie zrobimy z korzeniami, z tym, dlaczego ludzie opuszczają wiele państw afrykańskich – bo boją się, że umrą z głodu – jeżeli nie skupimy się na tych źródłach, to biorąc pod uwagę zmiany demograficzne (…), migracja będzie większym wyzwaniem dla Europy, wielokrotnie większym” – oświadczył Timmermans.
Według wiceszefa KE, aby rozwiązać problemy, które leżą u podstaw migracji „potrzebujemy olbrzymich, szeroko zakrojonych programów europejskich i międzynarodowych”. „Potrzebujemy przywództwa politycznego we wszystkich państwach członkowskich, bo (…) inteligentne inwestycje w Afryce, to jest jedyny sposób, by uniknąć problemu migracji” – ocenił.
Jak wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, na które powołuje się Komisja Europejska, populacja Afryki co roku powiększa się o 30 mln ludzi. Według prognoz demograficznych do 2050 r. Czarny Ląd będzie zamieszkiwało 2,4 mld ludzi, czyli jedna czwarta ludności świata.
Na rynek pracy będzie tam wchodziło więcej młodych osób niż w pozostałych częściach globu łącznie. Trendy demograficzne pokazują, że wchłonięcie absolwentów afrykańskich szkół wiąże się z koniecznością tworzenia 18 mln miejsc pracy rocznie do 2035 r. Obecnie powstaje ich sześciokrotnie mniej – tylko 3 mln.
Jak podkreślił Timmermans, migranci, którzy nie uciekają ze względu na wojnę czy prześladowanie, a co za tym idzie nie mają prawa do azylu, powinni wrócić do kraju pochodzenia, ale lepiej, żeby w ogóle z niego nie uciekali.
W zeszłym roku UE uruchomiła Europejski Plan Inwestycji Zewnętrznych (EPIZ) mający mobilizować inwestycje i pobudzać tworzenie miejsc pracy w krajach partnerskich, przede wszystkim afrykańskich. Dysponując kwotą ponad 4 mld euro z budżetu UE i Europejskiego Funduszu Rozwoju, EPIZ poprzez instrumenty gwarancyjne ma uruchomić środki na inwestycje w wysokości nawet 44 mld euro. Do tego dojdzie m.in. wkład państw członkowskich UE, przez co ostateczna kwota może być dwukrotnie wyższa.
Źródło: www.kurier.pap.pl