Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie refundacji szczepionki przeciwko grypie dla osób starszych – tak zapowiedział Konstanty Radziwiłł w rozmowie z radiową Trójką. Szczepionka przeciwko grypie jest dostępna bezpłatnie dla osób starszych tylko w wybranych samorządach.

Grypa znajduję się na liście schorzeń, której powikłania mogą być potencjalnie bardzo groźne dla człowieka. Szczególnie narażone są osoby starsze i  dzieci. Szczepienia przeciwko grypie dla tej grupy realizowane są już przez samorządy.

– My tak naprawdę patrzymy na jakieś możliwości, żeby takie szczepienia mogły być udziałem osób w podeszłym wieku niezależnie od tego czy samorząd takie szczepienia refunduje. Rozpoczęliśmy pracę zespołu, który ma zająć się pilotażowym wdrożeniem opieki farmaceutycznej. Ma być nakierowana na tę bezpośrednią pomoc medyczną. Przejęcie troszeczkę roli placówki medycznej w zakresie np. interakcji lekowej i doradztwa lekowego, być może również szczepień w aptekach po to aby odciążyć podstawową opiekę zdrowotną i specjalistykę. Jest to rola uzupełniająca w ścisłej współpracy z lekarzem ­– mówi newsrm.tv podsekretarz stanu Marcin Czech.

Opieka faramceutyczna działa już w innych krajach np.: Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

– Do Anglii wyjechałem w momencie kiedy rozpoczęto wdrażanie opieki farmaceutycznej. W 2005 roku kiedy tzw. nowy kontrakt apteczny został wdrożony i apteki zaczęły świadczyć nowe usługi w ramach realizowania opieki farmaceutycznej. Jednym z nich w 2007r. było rozpoczęcie kampanii szczepienia przeciw grypie. Obecnie w wielu krajach anglosaskich, mówię o Stanach czy o Kanadzie, takie szczepienia są też realizowane w ramach refundacji – komentuje dr Piotr Merks , Katedra Technologii Postaci Leku,Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy,Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zgodnie z opinią WHO do szczególnie narażonych na zachorowanie na grypę należą kobiety w ciąży, dzieci w wieku 6-59 m.ż., osoby starsze (> 65 r.ż.), osoby z chorobami przewlekłymi (AIDS, astmą, przewlekłymi chorobami serca lub płuc) oraz pracownicy ochrony zdrowia. Wszczepialność w Polsce jest nadal na niskim poziomie i w minionym sezonie wyniosła 3,4%.

Wypowiedź: Marcin Czech, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, dr Piotr Merks , Katedra Technologii Postaci Leku,Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy,Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.