Jeszcze w I połowie 2018 r. ma wejść w życie tzw. specustawa mieszkaniowa. Jej celem jest m.in. skrócenie czasu uzyskiwania pozwolenia na budowę mieszkań i odralniania gruntów.

Założenia do tej specustawy zostały już przyjęte, w środę, przez rządową Radę Mieszkalnictwa. – Specustawa mieszkaniowa ma zdecydowanie przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne, ale również te bariery, które są związane z procesem przygotowawczym do budowy – powiedział Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju oraz członek Rady Mieszkalnictwa.

Minister wskazał, że obecnie proces uzyskiwania zezwoleń na budowę trwa ok. 5 lat. – Chcemy, aby poprzez wprowadzone zmiany w specustawie mieszkaniowej ten okres skrócił się do ok. pół roku, do roku – dodał.
Szef MIR poinformował, że nowe przepisy mają także przyspieszyć proces odrolnienia gruntów nadających się pod zabudowę mieszkaniową, który obecnie trwa nawet do kilku lat i jest bardzo uciążliwy. Kluczowym – zdaniem Kwiecińskiego – działaniem wynikającym ze specustawy jest „skrócenie tego okresu tak, żeby proces (odrolnienia – PAP) uzyskiwania wszelkiego rodzaju dokumentów, zgód i pozwoleń trwał nie dłużej niż rok”.

Minister zauważył, że w miastach znajduje się bardzo dużo terenów rolnych i jest problem z ich odrolnieniem. – Chcemy sprawić, aby te tereny, które znajdują się w miastach, a nawet często w sąsiadujących z miastami gminach, a mogą być wykorzystane na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, jednym tym aktem odrolnić – powiedział. – Brak terenów pod budownictwo mieszkaniowe bardzo często powodował podnoszenie cen gruntów. Mamy z tym do czynienia w całym kraju. Ten problem jest najbardziej widoczny na warszawskim rynku.

Źródło: www.kurier.pap.pl